کد خبر : 66469 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۲/۰۳ - ۰۹:۰۵

در بخش تسهیلات و سود سرمایه گذاری هیچ ترازی در بانک ها وجود ندارد

گزارش طاهره نصیری از بانک برتر : رسالت اصلی هربانکی اعم از خصوصی یا دولتی، هدایت نقدینگی به سمت رشد و توسعه اقتصادی کشور در حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی است .بانک ها باید با هدف تزریق بهینه سرمایه های کشور برای پیشبرد اهداف اقتصاد اعم از کشاورزی و صادرات ایجاد شود. اما در ایران بانک ها با انحراف شدید در این اهداف به سمت بنگاهداری آن هم در راستای تحصیل هر چه بیشتر سود خود حرکت می کنند. در همین خصوص برآن شدیم تا با بهرام نیا نماینده نهاوند در مجلس گفتگویی کوتاه داشته باشیم.

 چرا در ایران بانک ها از این رسالت فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، فروشگاه،ارز و سکه  ورود کردند؟

 

بانک های ما نیاز به یک ساختار جدید دارند. هم در ار تباط با تسهیلات و هم اینکه چگونه این تسهیلات بازگردانده شود. در ارتباط با تسهیلاتی که بانک ها به مردم پرداخت می کنند تنها میتوان گفت که فقط به اسم ۱۸ درصد است و این مقدار نیست. وظیفه و رسالت بانک ها این است که باید یک واسطه باشند تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد. و این حق واسطه گری تنها ۴ یا ۵ درصد می باشد. ولی عملا این چنین نیست.وقتی به عنوان عامل بخش خصوصی به ساخت و ساز و خریدو فروش ارز رو می آورند لطمه بزرگی به اقتصاد کشور می زند.کاملا بر خلاف ماهیت و رسالت خودشان حرکت می کنند . نباید بصورت پیمانکار بخش خصوصی، وارد بشوند.

مجلس باید در قالب طرح قوانین بانکداری وپراخت تسهیلات بانکی و قوانین چک ورود پیداکند .هر چند کمیته های تخصصی نیزبه این مقوله ورود کردند . قطعا در این زمینه اصلاحاتی صورت خواهد گرفت.ما در شرایط فعلی با رویه ای که بانک ها پیش رو گرفتند  واقعا ناراحت هستیم زیرا بانک باید عامل توسعه باشد و لی امروزه عملکرد و مهندسی معکوس دارد.

در واقع به جای اینکه بحث اشتغال و رونق تولید را مهندسی کنند در حقیقت نوعی مهندسی معکوس را در پیش گرفتند.عملا باعث نابودی بخش خصوصی شدند. نقش حمایت از تولید و سرمایه گذاری را در دستور کار قرار ندادند.تنها به درآمد زایی خود فکر می کنند.

 

 

مجلس طرح های جدیدی در دست دارد. بانکداری ما ، بانکداری اسلامی نیست. در پرداخت تسهیلات و سود در سرمایه گذاری ،هیچ تراز و بالانسی در بانک ها وجود ندارد تا نشان دهنده نقش واسطه گری بانک ها باشد. متاسفانه تنها به دنبال سود بیشتر خود هستند.مجلس در این فاز ورود پیدا کرده و امیدواریم با اصلاحات ساختاری و ریشه ای در قانون بانکداری ، تغییرات مثبتی ایجاد کنیم.

چرا بانک های خصوصی برای سال رونق تولید هیچ برنامه ای اعلام نمی کنند؟

ما خودمان نیز در عملکرد اینان نقد داریم و واقعا کمیسیون خاصی باید به این حوزه ورود کند. این یک مطالبه جدی مردم است و باید حتما قوانینی برای الزام بانک ها طرح شود تا پرداخت تسهیلات وهر گونه عملیات بانکی در چارچوب قرار بگیرد وخودشان به عنوان پیمانکار و بخش خصوصی وارد نشوند. متاسفانه الان چنین نقشی دارند.این قوانین باید کار و تکلیف را مشخص کند تا از نقش بنگاهداری خارج شوند.

آیا نمایندگان عضو شورای پول و اعتبارتا به حال گزارش جامعی از وضعیت بانک ها دادند؟

خیر تا به حال گزارشی ندادند. نمایندگان عضو شورای پول و اعتبار فعال هستند ولی باید فعالتر باشند تا این سوال هایی که ما به عنوان نمایندگان مردم داریم پاسخ داده شود .این مطالبات از این عزیزان قطعا انجام می شود. هر چند که تا به حال به وظایف خودشان عمل کردند و لی ما می خواهیم شفاف تر و واضح تر مسائل را بیان کنند تا ما هم بتوانیم به مردم پاسخگو باشیم.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت