کد خبر : 67472 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۱۴:۵۹

بانک برتر، دکتر مهدی یارجانلی، مدیرعامل شرکت صنعت‌ورق آرین پاژ با اعلام این مطلب گفت: امروزه از آنجایی‌که اکثر کارخانجات به صورت کارمزدی کار می‌کنند دارای مشکلاتی هستند که باید با اتخاذ تدابیری در جهت رفع موانع تولید گام برداشت، هم‌اینک تولیدکنندگانی نظیر این شرکت مکلف شده‌اند تا نیاز خود را از بورس و به […]

بانک برتر، دکتر مهدی یارجانلی، مدیرعامل شرکت صنعت‌ورق آرین پاژ با اعلام این مطلب گفت: امروزه از آنجایی‌که اکثر کارخانجات به صورت کارمزدی کار می‌کنند دارای مشکلاتی هستند که باید با اتخاذ تدابیری در جهت رفع موانع تولید گام برداشت، هم‌اینک تولیدکنندگانی نظیر این شرکت مکلف شده‌اند تا نیاز خود را از بورس و به صورت صددرصد نقدی تأمین کنند. طبیعی است، اینگونه تصمیم‌ها بر مشکلات ناشی از عدم تأمین نقدینگی می‌افزاید و در نهایت اشتغال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
وی با اعلام این‌که امروز جای مارکتینگ فولادی در بازار خالی است و کشور نیاز مبرم به افرادی دارد تا بتواند در حوزه بازارهای بین‌المللی و داخلی به صورت جدی و قوی کار کنند، تصریح کرد که حضور محصولات فولادی در عرصه جهانی شرایط و قواعد خاص خود را دارد و باید هم تولید کارخانجات و هم تصمیم‌گیری‌ مسوولان به گونه‌ای باشد که کمترین اثر را بر کاهش صادرات و از دست دادن بازارها بر جای بگذارد.

مدیرعامل شرکت صنعت‌ورق ‌آرین‌پاژ گفت: امسال طبق برآوردها ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن فولاد تولید خواهد شد و این در حالی است که مصرف حدوداً ۱۲/۵ میلیون تنی پارسال، امسال به ۱۰ میلیون تن کاهش یافته، از طرفی صادرات نیز هنوز به ۱۰ میلیون تن نرسیده است، این بدان معناست که یک سوم تولیدات کشور مازاد است، ضمن‌آنکه محصولاتی نظیر اسفنجی را نمی‌توان انبار کرد. طبیعی است، این عدم تعادل در یک مقطعی مشکلات خود را بروز خواهد داد و زمینه ایجاد نابسامانی‌های عدیده‌ای را فراهم خواهد ساخت.

یارجانلی معتقد است، در تصمیم‌هایی که گرفته می‌‍‌شود باید همه عواقب آن سنجیده شود، آن هم در شرایطی که ما به عنوان تولیدکننده چه بخواهیم و چه نخواهیم فشارهای ناشی از تحریم وجود دارد، بنابراین در این فضا تصمیم‌های اتخاذ شده از سوی مسوولان نباید به گونه‌ای باشد که مانع از صادرات شود. در سال‌های پیش می‌توانستیم با برخی اقدامات صادرات بهتری داشته باشیم ولی شاهدیم که به دلیل همان تصمیم‌های نادرست و بازدارنده حدود دو سال است که کشور را در کسب درآمدهای ارزی محدود کرده‌ایم.
وی افزود: اساساً چرا نباید در دنیا و در بخش ورق‌های باکیفیت و فولادهای خاص حرفی برای گفتن نداشته باشیم؟ و همواره درصدد تولید و صدور اسلب، لوله و پروفیل و اینگونه مقاطع باشیم، آن‌هم در حالی‌که تولید و صادرات ورق دارای ارزش‌افزوده بسیار بالایی است.
یارجانلی لزوم جدی گرفتن موضوع‌ هایپرمارکت فولادی و تشکیل اتاق‌فکر قوی را بسیار ضروری دانست و آن را موضوعی مهم و انکارناپذیر عنوان کرد.
به گفته وی در اتاق‌فکر یاد شده صرفاً نباید تولیدکنندگان حضور داشته باشند بلکه افرادی غیر از تولیدکنندگان نیز می‌توانند با حضور خود زمینه توسعه این بخش را فراهم سازند.
او افزود: ما چند پیشنهاد به استاندار قم داده‌ایم و اعلام کرده‌ایم که امروز هر استانی که دارای صنایع فولادی است باید انجمن و تشکلی خاص داشته باشد تا طی آن نگاه‌ها به بازار شکل حرفه‌ای به خود گیرد.

مدیرعامل شرکت صنعت‌ورق‎ آرین‌پاژ با اعلام این‌که ما در سال ۹۷ پیش‌بینی اوضاع و مشکلات سال بعد را به همه گوشزد کرده و اعلام نمودیم که با ادامه این روند در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بحران ایجاد می‌شود، گفت: اگر امروز به داد این صنعت و صادرات ناشی از تولیدات نرسیم، کارخانجات فولادی عملاً به انبارهای بزرگی تبدیل می‌شوند که برون‌رفت از معضل ایجاد شده بسیار دشوار خواهد بود.
یارجانلی در ادامه با تأکید بر این‌که این مجموعه نخستین شرکت تولیدکننده ورق‌های رویه فولادی با پایه ورق‌های نرمال سرد است که به دلیل تعریف نشدن در سایت بهین‌یاب هنوز نتواسته‌ایم به میزان مورد نیاز مواداولیه تأمین کنیم، گفت: ما باید ماهانه ۱۷۵۰۰ تن تولید داشته باشیم، ولی به دلیل مسایل مربوط به صادرات و کمبود مواداولیه، میزان سفارش به ۷۵۰۰ تن رسیده است.
او اظهار امیدواری کرد که با حل مساله بهین‌یاب، مشکلات این شرکت نیز مرتفع گردد.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت