کد خبر : 66496 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۱:۴۹

در حال حاضر یکی از دغدغه های اساسی مردم تورم و فشارهای اقتصادی است که بر آن ها حاکم است. نوسانات شدید ارز،قیمت های سر به فلک کشیده مایحتاج اساسی، پایین آمدن ارزش دارایی ها و قدرت خرید مردم و همچنین جو روانی منفی که در جامعه شکل گرفته،سیاست های بانک ها را بیشتر به رخ می کشد.

به گزارش طاهره نصیری از بانک برتر،با نوسانات شدید قیمت ارز ، حدود۴۰ و حتی ۵۰ درصد از قدرت خرید و دارایی های مردم پایین آمده و باعث شده اعتماد مردم نسبت سیاست های دولت کم شود.مجلس و دولت چه راهکاری برای رفع معضلات اقتصادی در نظر گرفته است؟

آنچه که به عنوان استراتژی و مقاومت انتخاب شده هزینه دارد و باید در اقشار مختلف جامعه این هزینه ها توجیه شود. طبیعتا آنانی که سرمایه اندکی دارند بشتر آسیب می بینند ولی این فشار به تمام اقشار جامعه وارد می شود. دولت با پیش بینی منابع مورد نیاز مردم تمام سعی خود را بر این گذاشته تا مردم بتوانند مایحتاج عمومی خود را تهیه کنند. به همین ترتیب منابعی پیش بینی شده و در قانون بودجه لحاظ شده است . وقتی که لایحه ای در مجلس تصویب و تبدیل به قانون می شود ،برای رفاه حال جامعه است. در این شرایط که اوضاع از حالت سیستماتیک خارج می شود، شایعه های زیادی هم برای تضعیف روحیه مردم حاکم می شود.مجلس پیش بینی کرده که مایحتاج عمومی باید تامین شود. مراحلی را برای تامین حدود ۲۴ قلم کالای اساسی مردم عنوان کردند و بخش های مختلف دولت در پی تامین آن هستند.بخشی از آن کالاها در حال حاضر توزیع می شود و بخش دیگر به دست نهادهاست که در دست بخش تولیدی قرار میگیرد و تبدیل به ارزش افزوده میشود و مجددا به بازار برمیگردد.

هر چند که تامین همین نهادها هم راحت نیست. به علت شرایط اقتصادی و سیاسی که وجود دارد نهادها نیز با افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت بالاتر، کالا را وارد می کنند. تحریم روابط بانکی باعث شده مراودات پولی سخت صورت بگیرد ومجبورند که از طریق صرافی ها و واسطه ها کالاهای که در دست واسطه ها چرخیده وارد کشور کنند. واین مراحل طبیعتا روی قیمت تمام شده آن موثر است و با همه این راه ها سعی شده که جنس را به بازار برسانیم. باید در نظر داشته باشیم که بودن جنس در بازار فرصتی است و نباید نادیده بگیریم.زیرا در شرایط فعلی تامین این اقلام کار راحتی نیست.

در همین اوضاع و احوال بنگاهداری بانک ها به شرایط سخت مردم دامن می زند.به اعتقاد من بانک ها اصلا در مسیر حمایت از تولید حرکت نمی کنند.در سال رونق تولید ، بنگاهداری بانک ها یکی از چالش های اصلی است.

در شرایط فعلی غالب کسانی که وام برای کارآفرینی و یا رونق تولید گرفته اند، در بحران بازپرداخت این تسهیلات هستند. خود و یا ضامنشان وحتی کارگاه تولیدی خود را در مخاطره می بینند و عموما کارگاهشان به تملک بانک درآمده است. در مجلس سه بار مصوب کردیم که حداقل بهره مرکب حذف شود و یک حالت فوق العاده بود.ولی اجرایی نشد.

در کمیسیون اقتصادی قانون بانکداری در حال اصلاح است ودر قانون جدید تلاش بر این است که مسائلی که عنوان شد، بصورت جامع تری پرداخته شود.همینطور قوانین بر مالیات بر ارزش افزوده در حال بررسی است که اشکالات آن برملا ودوره آزمون آن سپری شد. و به اعتقاد من در هفته آینده مالیات های بر ارزش افزوده نیز در دستور کار قرار میگیرد وهمه این ها در جهت اصلاح روش های فعلی است.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت