کد خبر : 177 تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۱۹ - ۱۱:۱۰

گفتگوی اختصاصی بانک برتر با دکتر مستخدمین حسینی

6482

من اولين نفري بودم که سال ۸۴ تمام قدجلوي احمدي نژاد ايستادم و گفتم جلوي بدعت جديد دولت را بگيريد و گفتم تمام حرفهايي که در مورد بودجه مي زند تمام عوام فريبي و پوپوليستي است . البته همين مساله براي من گران تمام شد.

حالا اينجا هم همين طور خيلي از دوستان آقاي طيب نيا و آقاي نيلي منو ميشناسند اما به خاطر دوستي که نميشه چيزي نگفت. من گفتم آقاي روحاني شما در اين مدت کاري نکردين شما تورم را پايين نياوردين، رکود تورم را پايين آورد . درامدي به جيب مردم اضافه نشده تازه شما درامد را کم کردي يعني فعاليتي صورت نگرفته است! شما پول را کم کردي آقاي وزير! شما پول را کم کردي من ميگم نرخ سود بانکي را شما هر سال آوردي پايين !

الان تورم را اعلام کردند ۹درصد و نرخ سود بانکي را ۱۵ درصد .تفاوت ۶ درصد است نرخ تسهيلات ۱۸ درصد است يعني صد در صد افزايش ! شما آقاي دولت، آقاي بانک ملي ،تو دنيا يک کشوري را به من نشان دهيد که فاصله نرخ تورم با سود بانکي دو برابره مگه ميشه!

من خيلي قاطع ميگويم که اين برنامه شکست ميخورد . بعضي ها ملاحظه مي کنند و ميگويند اگر ما چيزي بگوييم دولت به ما کار نميده ! اين بخشي از گفته هاي مستخدمين حسيني، معاون پارلماني وزير اقتصاد و رييس هيات مديره بورس در دولت گذشته است که مشروح آن را در زير بخوانيد:

مطرح شدن فيش هاي حقوقي درست بود؟و به جريانات سياسي مربوط مي شود؟ تمام مواردي از اين دست به سياست مربوط مي شود بستر فکري در چارچوب کشور ما اين بستر را فراهم مي کند که اگر پديده اي در اجتماع به وجود بيايد به سياست مربوط مي شود و به عنوان يک نردبان سياسي از آن بهره وري مي شود!

حتي يک پديده هنري هم امکانش هست که به سياست کشيده بشود اما واقعيت اين است که کم کاري دولتها بوده است که سالهاي قبل قانون خدمات کشوري تصويب شد و اين قانون را ۵ ساله تصويب کردند. که در اين ۵ سال اين قانون به طور آزمايشي راه اندازي شد تا تبعات مثبت و منفي آن ديده شود و اگر مثبت بود مجلس آن را ادامه دهد يا تغييراتي در آن بدهد . اما ساليان سال است که در دولت ها از اواخر دولت خاتمي گرفته تا الان هر ساله تمديد شده و اين نشون دهنده آن است که دولت وقت نگذاشته است مطالعه بکند راجع به نظام حقوق و دستمزد! حقوق و دستمزد بخشي از وظايف قانون خدمات کشوري است . در فضاي چند سال اخير مواردي را استثنا کرده و عملا به چارچوبي در آورده که هر کي هرچي دلش خواست انجام دهد.ايراد کار روي نظام تنظيم حقوق و دستمزد است و اين تبعيت از قانون منسجم ندارد . حقوق و دستمزد بايد يه هدفي داشته باشد. در اروپا و امريکا استخدام ندارند و بگويند که حقوق شما اين مقدار است آنجا بر مبناي شايستگي حقوق مي گيرند . در چين شما وارد يک کارخانه مي شويد کارگر اصلا شما را نگاه نمي کند ولي در ايران کارگر اينگونه نيست انجا شديدا سرگرم کارند انجا قبل از اينکه وارد کارخانه شويد عکس کارگران را ميگذارند و شما کارکرد ديروزش را مي بينيد اگر سبز بود يعني به هدفش رسيده و اگر قرمز بود يعني کم کاري داشته است . سيستم بانکي انجا به صورت ميزکاري است مشتري که وارد بانک مي شود کارمندان از او پرونده را مي گيرند و طبقات را طي مي کنند و مشتري را به دنبال امضاء و غيره نمي فرستند و در آخر هر کي مشتري بيشتري راه انداخته باشد حقوق بيشتري مي گيرد .مثلادر بايگاني بايد بهره وري برابر باشد با خروجي . ما اينجا چه کار بکنيم و چه کار نکنيم ! مثلا در انگليس بانکداري اسلامي بدون ربا داريم و انطرفش بانکداري غربي است و بيشتر مردم به سمت بانکداري اسلامي ميروند چون مشارکتي است در آنجا بانکداري بدون ربا کاملا اجرا مي شود و اين مشارکت را توسعه مي دهد . ولي در داخل کشور چنين چيزي نداريم اينجا از طرف يه وکالت شرعي مي گيريم و آخرش مي گوييم خودت وکالت دادي! شاخص هاي مورد نياز براي تحول در نظام بانکداري چيست ؟در دوحوزه است يکي شاخص هاي بين الملي و يکي هم خود شاخص در نظام بانکداري است . يکي شاخص کفايت سرمايه است . يکي شاخص نسبت تسهيلات است و يکي هم شاخص ميزان سپرده گيري .

مثلا شاخص تسهيلات نبايد صد در صد باشد اگر باشد چه اتفاقي مي افتد؟

يعني شما صد واحد پول جمع کردي و بالاي صد تا وام دادي و اين نميشه و خطاست. اتفاقي که در نظام بانکداري ما بوجود آمده و خيلي از بانک ها را بدهکار کرده اين بوده است ! وقتي شما صدواحد پول جمع کني نبايد صد واحد وام بدي ، چرا ؟ چون هزينه خودت و نيروي انساني چي ميشه ؟ ابونمان و پول آب و برق چي ميشه؟ اين شاخص ميگه شما بايد ۷۵ درصد وام بدي ، وقتي بانکي صد واحد پول دارد و بيشتر از صد تا وام بدهد از کجا ا ين پول تامين مي شود ؟ از بانک مرکزي قرض مي گيرد و نتيجه ميشود مفاسد در حوزه هاي اقتصادي و دخالت در نقدينگي !

شاخص ديگه نسبت کفايت به سرمايه است ، مثلا شما هر ميزان سرمايه داشته باشي بايد ۳۰ درصد آن را ساختمان بخري . اگر بانکي برود و شعبه اي در يکي از ميادين خوب بخرد ومتري ۱۰ تومان را ۲۰ تومان بخرد آنجا همه مغازه ها متري ۲۰ تومان مي شود تا بانک داشتيم و اين تبعات منفي آن است که نه قانون رعايت شده و نه شرع!

تبعات مثبت و منفي ادغام بانک ها از سوي بانک مرکزي چيست ؟اين بحث درستي است زيرا تعدادي از بانک ها شاخص هاي نظام را رعايت نمي کنند مثلا اگر بانکي تسهيلات بدهد نبايد از ۱۰ درصد سرمايه خودت بيشتر باشد و حداکثر معادل اينقدر درصد معادل سرمايه آن شرکت باشد اين براي اصلاح ساختار آن بانک است .

چرا بانک مرکزي در مورد خريد بيش از ۳۰ درصد ملکي که بانکها ميخرند دخالت نمي کند؟

چرا دخالت مي کند در حوزه بازار مالي يعني بازار پولي سرمايه و بيمه نظام بانکي                 بين المللي و بانک مرکزي به هيچ عنوان کوتاهي نمي کند . چون مستقل از دولتها هستند و زمينه انتظامي بسيار قوي هم دارند.

حالا يه نفر زير نظر دولت هست وزير حکم رييس بانک را ميزند و رييس بانک براي خودش يک و نيم ميليارد درهم فرستاده دبي و آنجا وام داده با نرخ صفر ارزي و آنجا پول را برده يه بانک ديگه گذاشته با سود ديگه . اين عدم نظارت و کثافتکاريه.

ما بانک ها را افزايش داديم ولي همان يک بانک مرکزي را داريم با همان نيروي قديم !

قبلا ۹ تا بانک داشتيم الان ۳۰ تا ۴۰ تا بانک داريم با همان ساختا ر و نظام به همين دليل جواب نميدهد بايد متعادل با اين افزايش از آنطرف هم ساختار بانک مرکزي افزايش پيدا کند تا بتوانند اين بانک ها را کنترل کنند . خلاصه از نظام روز دنيا عقبيم البته راهکارش هم هست . راهکارش اين است که بانک مرکزي را دو قسمت کنيم وظيفه بانک مرکزي حفظ ارزش پول و کنترل تورم است .

آيا ارزش پول را حفظ کرده است ؟ دلار ۷ تومني شد ۹ تومن تا الان که ۳۵۰۰ تومان و تورم هم همين طور !

اعلام شده که نرخ تورم تک رقمي شده است نظر شما چيست ؟

به قيمت تشديد رکود تورم پايين آمده است و اين ارزشي ندارد . شما بيکاري را اضافه کرديد، آسيب هاي اجتماعي و ناهنجاري ها را افزايش دادين . به قيمتي که فعاليت اقتصادي صورت نگرفته است و اينگونه تورم پايين آمده است . شما وقتي پول تو جيبت نباشه نمي تواني خريد کني قدرت خريد پايين آمده اين رکود اقتصادي . شما قبلا کلي خريد براي خودت مي کردي شايد هرماه مانتو يا کفش يا براي خونه خريد ميکردي اما الان نميتوني !

عملکرد آقاي سيف را در دوران رياستش چگونه ميبينيد از نظر شما قابل قبول بوده است؟

اصلا مثبت و قابل قبول نبوده است . سياست اقتصادي و تشديد رکود . اينکه فکر کنيد بانک مرکزي هنرکرده و تورم را پايين آورده، نه اين طور نيست در صورت رکود و فقر در جامعه بوده است.اگر از من بپرسند رکود خوب است يا تورم ؟ من ميگم تورم بهتر است و من در مقابل تورم که در آن سازندگي باشد سر تعظيم فرود مي آورم ! در تورم نشاط و سازندگي و اشتغال زايي است!هنر دولت ها بايد اين باشد که در ان شرايط تورم را کنترل کنند نه در شرايط رکود تورم را پايين بياورد. الان شما ۵۰۰ واحد صنعتي که در بورس پذيرفته شدند اگر بخواهيد ايجاد کنيد چقدر سرمايه ميخواهد؟۱۰۰ ميليارد دلار؟ الان بورس روند کاهشي داشته و فعاليت ها کم شده است الان ۴ ميليون تن فولاد در کارخانه ها در انبار است چون فروش نمي رود ۲۵ ميليون تن سيمان در انبارها داريم چرا ؟

آقاي دولت ،آقاي رييس جمهور، شما چه کار کرديد که تورم پايين آمده ؟ چه برنامه اقتصادي پياده کرديد ؟

هيچ شما مردم را فقير تر کرديد بورس ما ارزشش روي ۱۵۰ ميليارد دلار بود الان روي ۹۵ ميليارد دلار است شما شصت ميليارد دلار از جيب مردم تخليه کرديد به همين علت ديگه سرماگذاران ريسک نمي کنند که در بورس سرمايه گذاري کنند .

يه زماني مي گفتند شير و لبنيات بخوريد اما الان تبليغ مي کنند؟نه ديگه خيلي کمتر خريد مي کنند !

نظر شما در مورد تک نرخي شدن ارز چيست؟

حتما بايد بشه و من موافقم الان سه ساله که مي گويند ولي عملي نکرده اند چون يه عده اي ارز از مرکز مبادلات مي گيرند و در بازار ۳۵۰۰ تومان مي فروشند يعني يه دلار مي گيره و ۵۰۰ تومان برايش منفعت دارد گروهاي فشاري هستند که نمي گذارند که نرخ ارز تک نرخي شود براي اينکه بتواند منفعت خودش را روي دلارببرد.

الان اتفاقي که داره پيش مياد را بهش مي گوييم over in voice يعني ارز از کشور خارج مي شود بسياري از وارد کننده ها حساب ارزي در خارج از کشور دارند يعني يه کالايي مي خره ۱۰۰ دلار و ميزنه قيمتش را ۱۵۰ دلار اينجا ارز را ميگيرد و خارج مي کند يعني ارز را به جاي ۱۰۰ دلار ۱۵۰ دلار خارج کرده است ۵۰ دلار را براي خودش نگه داشته است ارر به اين شکل قيمتش ميره بالا يه باند خاصي هستند که نفوذ دارند و اجازه نمي دهند که تک نرخي شود ! اقتصاد ما نياز به يک جراحي دارد و جراحي هم بدون خون ريزي نمي شود ! اگر کسي مي خواهد درست کند بايد جسارت داشته باشد و آستين ها را بالا بزند جراحي کند و اگر خون ريزي هم شد عيبي ندارد!مارتين محمد در مالزي خون ريزي کرد موفق شد! وزير اقتصاد ترکيه در دو دوره قبل بسيار موفق بود و ترکيه را در منطقه به اين روز انداخت کمربند ها را سفت بست . يا اندونزي و يا کره جنوبي . ما کاري نکرديم ،آقا(مقام معظم رهبري)هم هرچي ميگويد اقتصاد مقاومتي ولي کو گوش شنوا؟ اين دولت نگاهش به غرب است !يعني اعتقاد به اين دارد که غرب بياد و نجات بدهد! مثلا در برجام خيلي ايستاد و فعاليت هاي داخلي را انجام نداد ! مثلا در عرصه فرهنگي و اجتماعي و سياسي کاري انجام نداد! يا در موسيقي ،سينما، خطاطي چه اتفاقي بوجود آمد ؟ شما سر هر چهارراه بايستي مثل مور و ملخ ميريزن سرت به غير از مفاسدي که وجود دارد. نا هنجاري کم شده يا زياد شده؟

اگر آخرش خودش نگفت اشتباه کردم ؟!

از نظر علمي ساختاري اقتصاد ما به آنجايي نرسيده که بگوييم تورم تک رقمي شده است .تورم تک رقمي يعني رکود بيکاري مفاسد

ساختار ما دو رقمي است حول حوش ۲۰ درصد چون تخليه نشده است تو اقتصاد به زور که نميشه جلو تورم را گرفت .

الان ترکيه را ببينيد بالندگي در آن بوجود آمده است ماکاراني ما بهتر بود يا ماکاراني اونا ؟يا پوشاک و لباس ؟

به همين دليل مردم در کودتا از دولت حمايت کردند چون فقرش را ديده بودند . قبلا تو مرز مي ايستادند و ماشين ما که رد مي شد براشون دمپايي و جوراب و سيگار پرت مي کرديم الان اينطوريه؟

قونيه را ببينيد چه شهري شده؟ چه هتلي دارد؟ بعد کتاب مولوي را به ترکي چاپ کرده و به فارسي داده بيرون اين خنده دار نيست؟ چون دولت نان رسانده به مردم به همين دليل ازش در کودتا حمايت کردند ولي ما داريم از مردم نان را ميگيريم تفاوت ما در اين است! در ترکيه تورم رسيد به بالا و آرام آرام اقتصاد جواب داد و صفرها را برداشت و رسيد به اينجا .

يه دولت را گذاشتيم در حوزه اقتصاد ، ايشون يه حرفي ميزنه وزير اقتصاد نقطه مقابل ايشون مخالفت ميکند و نعمت زاده هم چيز ديگه ميگه !

نيروي ما جوان و پرکار است ولي استفاده نمي کنيم و ميرن خارج تا تکليفشان آنجا مشخص بشه من شاگردي داشتم که مغزش متفکر مالي بود ولي رفت خارج تا چيزايي که خوانده را بتواند پياده کند !

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت