کد خبر : 64719 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۵:۵۸

در هفته جاری شاهد رکوردشکنی ریزش معاملات در بازار سرمایه بودیم و شاخص بورس در این برهه با کاهش حدود ۲۳۵۰۰ واحدی همراه شد. این ریزش ادامه‌دار که از اوایل هفته منجربه این گردیده که بسیاری از سهامداران تازه وارد عطای این بازار را به لقای آن ببخشند و به منظور جلوگیری از ضررهای بیشتر اقدام به […]

در هفته جاری شاهد رکوردشکنی ریزش معاملات در بازار سرمایه بودیم و شاخص بورس در این برهه با کاهش حدود ۲۳۵۰۰ واحدی همراه شد. این ریزش ادامه‌دار که از اوایل هفته منجربه این گردیده که بسیاری از سهامداران تازه وارد عطای این بازار را به لقای آن ببخشند و به منظور جلوگیری از ضررهای بیشتر اقدام به خروج از این بازار کنند. سهامداران تازه وارد در دوران رونق و رکود بازار نمی‌توانند به صورت تخصصی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند،این سهامداران  بهتر است تا از طریق شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگردان دست به این اقدام بزنند و افق سرمایه‌گذاری را به صورت میان مدت در نظر بگیرند و نباید به صورت مستقیم خود وارد خرید و فروش سهام شوند و اما برخی از بورس بازان حرفه ای نیز که همیشه در پی شکار بهترین ها لحظات خلق فرصت ها به منظور کسب سودهای لحظه ای در صف فروش ظاهر شده اند نیز به امید خروج پول و ورود به بازار ارز، صف فروش در بازار سهام را سنگین تر نمودند .بازار بورس تهران متاسفانه تیدیل به یک بازار سفته بازی حرفه ای شده که بسیاری از سهامداران تازه وارد را طعمه خود می سازد.شاید عده ای ریسک سیاسی که بر بازار بورس تهران سایه افکنده را دلیل بروز صف های فروش سنگین بدانند ولی آیا عرضه‌های سنگین از سوی بازیگران عمده و سهامداران حقوقی‌ در اوایل هفته منجر به نوعی بدبینی و ترس را در بازار منجر به این موضوع شده است ؟ریزش‌ اخیر بازار سهام از هیچ‌گونه علت بنیادی برخوردار نیست. در واقع می‌توان ادعا کرد بیشتر سهام معامله شده در بازار از عوامل بنیادی قوی و ظرفیت رشد برخوردار هستند و نمی‌توان افت‌های سنگین اخیر را مرتبط با عوامل بنیادی دانست.

ودذ آخر سهامداران عزیز که صف های فروش سنگین برای سهم های خود چیده اید و مال و سرمایه خود را در معرض کاهش بیشتر قرارداده اید،در بازارهای مالی دیگر اینگونه رفتار می کنید ؟ آیا خودرو یا مسکن خریداری شده خود را به قیمت کمتر قیمت اولیه می فروشید ؟ خیر . پس از بررسی روند کنونی بورس از منظر دلایل بنیادی نشان از وقوع هیچ‌گونه عامل تاثیرگذار برای تشکیل چنین روند منفی ندارد. در واقع هیچ عاملی رخ نداده که بازار سهام را با حجم قابل‌توجهی از فروش مواجه سازد در حالیکه گزارش های فروش اکثر شرکت های بورسی با رشد قابل توجه همراه خواهد بودکه بر این اساس پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال جاری یا آغاز فصل مجامع ، شاهد تداوم روند صعودی در بازار سهام باشیم.

قاسمعلی/کارشناس مالی و بورس

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت