کد خبر : 44300 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۱/۲۰ - ۲۲:۵۳

اخیرا وضعیت خاورمیانه دچار تلاطم بسیار شده است. در پس رویارویی طرف ها، سایه آمریکا دیده می شود. ۲۰ فروردین /۹ آوریل، انتخابات مجلس اسراییل شروع شد.

چندی پیش دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا داشتن حق مالکیت اسراییل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت، این اقدام اگرچه مورد مخالفت شدید جامعه جهانی قرار گرفت، اما هدیه ای بزرگ برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در رقابت انتخاباتی محسوب می شود. از سوی دیگر در روز ۱۹ فروردین ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این اولین بار است که آمریکا نیروی مسلح یک کشور را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد. این دو رویداد نشان می دهد که راهبرد خاورمیانه آمریکا به سرعت تغییر کرده و اقدام یک جانبه گرایانه آن احتمالا درگیری به دنبال خواهد داشت و صلح جهان را به خطر خواهد انداخت.

 

نخست نگاهی به مساله بلندی های جولان می اندازیم. ۲۵ مارس، ترامپ در کاخ سفید به همراه نتانیاهو که در دیدار آمریکا به سر می برد، با امضای پیامی، داشتن حق مالکیت اسراییل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت. در مقایسه با اقدام انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در سال گذشته، این بار هیچ کشوری از آمریکا پشتیبانی نکرد، حتی هیچ کشوری بی طرفی خود را نیز اعلام نکرد. در نشست فوری شورای امنیت که ۲۷ مارس برگزار شد، همه اعضای دایمی و غیر دایمی (به غیر از آمریکا) مخالفت کردند. اتحادیه کشورهای عربی، اقدام یک جانبه آمریکا را به شدت محکوم کرد، دبیر کل سازمان ملل، نماینده ارشد امور خارجه و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا و رییس کمیسیون اتحادیه آفریقا با هم در نشست سران اتحادیه عرب حاضر شدند تا پشتیبانی از کشورهای عربی را اعلام کنند.

 

چرا آمریکا با نادیده گرفتن مخالفت عمومی جهانیان به صدای بلند اعلام کرد که حق مالکیت بلندی های جولان متعلق به اسراییل است؟ علت آن است که سیاست خاورمیانه آمریکا کاملا تغییر کرده است. پس از روی کار آمدن ترامپ، جناح بازهای آمریکا به تدریج حق تدوین سیاست خاورمیانه را به کنترل خود در آوردند. در حالی که قدرت اسراییل بیش از پیش محکم تر شده و فلسطین پی در پی تحت محدودیت قرار گرفت و آمریکا دیگر پیشبرد روند صلح فلسطین و اسراییل را در اولویت سیاست خود قرار نداد، قوی سازی اسراییل و منزوی کردن ایران به محور سیاست خاورمیانه آمریکا تبدیل شده است. آمریکا با انتقال سفارت به بیت المقدس و به رسمیت شناختن حق مالکیت اسراییل بر بلندی های جولان قصد دارد به طور یک جانبه نقشه جغرافیایی اسراییل را تغییر دهد، هدف آن این است که به اسراییل در کسب اولویت مطلق راهبردی و نظامی در خاورمیانه کمک کند.

 

در خاورمیانه تاثیر ایران بر منطقه روز به روز گسترده تر می شود و این موضوع آمریکا را بسیار نگران می کند. آمریکا ایران را همیشه همچون ناخنی در چشم خود می داند، خروج از برجام و ازسرگیری تحریم علیه ایران، هدف بازدارندگی ایران را نشان می دهد. حالا دولت ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده، این نشان می دهد تحریم علیه ایران بار دیگر شدت می یابد. ترامپ در پیامی مدعی شد چارچوب و قدرت تحریم علیه ایران را تشدید خواهد کرد و هر معامله ای با سپاه پاسداران یا اقدام حمایت گرایانه از آن با خطر رو به روست.

 

قلمداد کردن ارتش یک کشور در سازمان های تروریستی در تاریخ جهان نادر است، می توان گفت، رفتار آمریکا تاحدی از خط قرمز ایران عبور کرده و آشفتگی و ناآرامی وضعیت منطقه را به دنبال خواهد داشت. شورای امنیت عالی ایران شامگاه ۱۹ فروردین در پیامی خاطر نشان ساخت، اقدام آمریکا غیر قانونی و بسیار خطرناک است و ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا و ارتش این کشور در آسیای غربی را سازمان تروریستی خواند. مشخص است که تقابل مستقیم بین آمریکا و ایران به طور همه جانبه بیشتر خواهد شد و پشتیبانی آمریکا از اسراییل در زمینه ارضی و نظامی نیز بیش از پیش افزایش می یابد.

 

جنگ افغانستان و عراق که از سوی آمریکا برپا شد، نه تنها خود آمریکا را در باتلاق فرو برد، بلکه مشکلاتی بی پایان برای منطقه خاورمیانه همراه آورد و بستری را برای ترورسیم ایجاد کرده و به شدت جلوی روند صلح و توسعه خاورمیانه را گرفته است. امروز آمریکا با نادیده گرفتن قوانین و مقررات قانونی بین المللی، اقدامات یک جانبه در پیش گرفته و خاورمیانه را به خطر انداخته است. این عقب نشینی تاریخی در برابر تلاش های جامعه جهانی برای مساعدت به روند صلح و حتی تحریک برای صلح به شمار می رود. منطقه خاورمیانه همواره از وقوع جنگ و درگیری رنج کشیده است. مردم محلی در آرزوی صلح هستند و جامعه جهانی صلح را فرا می خواند، اما آمریکا قصد دارد خاورمیانه را در چه دامی گرفتار کند؟

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت