کد خبر : 35976 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۱۵ - ۲۱:۳۲

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین ۶ دسامبر به دیدار خود از چهار کشور اروپا و آمریکای لاتین و نشست سران گروه بیست خاتمه داد و به پکن بازگشت. وی در پرتغال در جمع خبرنگاران با اشاره به این سفر ۹ روزه عنوان کرد عمیقا خواست و انتظار مردم کشورهای مختلف به صلح و ثبات جهان، توسعه و شکوفایی کشور و رفاه در زندگی را لمس کرد. وی گفت: گرچه جهان با مسایل و چالش های گوناگون رو به روست، چین همواره احترام متقابل و مشورت برابر را رعایت کرده و بر توسعه صلح آمیز و همکاری برد- برد پایبند است و به اتفاق کشورهای مختلف مشترکا جامعه بشری با سرنوشت مشترک را برقرار خواهد کرد.

مسایل و چالش های جهانی به مشورت و رایزنی کشورهای مختلف نیازمند است. ضمن مرور این سفر رهبر چین در سال جاری ، چین به سه نکته همیشگی دست یافته است: چین همچون همیشه با صداقت خواست کشورهای مختلف را شنید و برای حل مشکلات با کشورهای مختلف رایزنی کرد، چین همچون همیشه طرح پشتیبانی قاطع از چندجانبه گرایی را مطرح و فعالانه همکاری برد- برد را نهادینه کرد، چه در جایگاه دوجانبه و چه در جایگاه چند جانبه رهبر چین همچون همیشه مسوولیت پذیری از خود نشان داد. همه این ها برای وضعیت بین المللی متغیر عوامل تثبین کننده و انرژی مثبت تزریق کرده است.

در بیانیه مشترک چین با اسپانیا، آرژانتین ، پاناما و پرتغال، پیوند طرح کمربند وجاده چین با راهبردهای این چهار کشور بارها دیده می شود. در چارچوب آن تبادلات و همکاری دو طرف در بازار طرف ثالث و تحقق سود متقابل و برد- برد در چارچوب گسترده به عنوان مدلی جدید مورد شناخت گسترده قرار گرفت.

شایان ذکر است، چین همواره به روند یکپارچگی اروپا اهمیت داده و از آن پشتیبانی می کند. اسپانیا و پرتغال که شی جین پینگ در آن کشورها حضور داشت، اعضای مهم اتحادیه اروپا هستند. در بیانیه مشترک چین و اسپانیا، چین و پرتغال، دو طرف پشتیبان و کمک کننده به پیوند پیشنهاد یک کمربند-یک جاده با راهبردهای توسعه مربوط اتحادیه اروپا را بیان کردند. این نشان می دهد پیشنهاد یک کمربند- یک جاده ظرف ۵ سال پس از مطرح شدن آن به طرح و بستر مهم تحقق پیوند مشترک و مساعدت به شکوفایی مشترک منطقه تبدیل شده است.

یکی از پایه‌های تبادلات بین مردم، تبادلات بدون مانع با استفاده از زبان طرف مقابل است. حالا در چین ۱۷ دانشگاه درس آموزش زبان پرتغالی را افزوده اند و این در حالیست که پرتغال ۴ موسسه کنفوسیوس را تاسیس و چند دانشگاه درس های آموزش زبان چینی را نیز به دروس خود افزوده است.

شرکت در نشست سران گروه بیست یکی از موضوعات مهم این دیدار شی جین پینگ است. امسال برابر با دهمین سالگرد بروز بحران بین المللی مالی و راه اندازی سازوکار نشست سران گروه بیست است. این نشست در زمانی که توسعه اقتصاد جهان بر سر چهارراه قرار دارد، برگزار شد و به این سبب بسیار مورد توجه است.

شی جین پینگ در آیین گشایش سخنرانی مهمی ایراد کرد. پس از پایان نشست سران، دیدار رهبران چین و آمریکا نیز نگاه سراسر جهان را به خود جلب کرد.

شی جین پینگ به عنوان رهبر بزرگ ترین کشور در حال رشد در دیدارهای چندجانبه و دوجانبه، از لحاظ مواضع کشورهای در حال رشد سخنرانی کرده و به اجماع تفاهم مشترک چندجانبه‌گرایی پرداخت. وی پایبندی بر سه اصل “باز بودن، فراگیر بودن و رعایت قوانین” در تجارت جهانی را مطرح کرد و گفت که مدیریت اقتصادی سراسر جهان باید همچنان مساله توسعه را در جایگاه مهم قرار داده و بر همکاری باز، روحیه مشارکتی، نوآوری در هدایت و منافع مشترک و برد- برد پایبند باشد. سخنرانی وی مورد واکنش گسترده جامعه جهانی قرار گرفت.

در آستانه پایان سال ۲۰۱۸، شی جین پینگ با این سفر به ساخت پیشنهاد یک کمربند- یک جاده کمک و روابط مشارکتی و روحیه مشارکتی را عمیق تر ساخته و فعالانه در روند مدیریت سراسر جهان شرکت کرد. بدیهی است که با توجه به رویا و انتظارات مردم کشورها به زندگی زیبا، جهان به رهبران بیشتر که مسوولانه و هوشیارانه وظایف سنگین را برعهده می گیرند، نیازمند است.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت