کد خبر : 12532 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۱۰:۰۱

برداشت قبل از سررسید سپرده های سرمایه گذاری بلند مدت در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری چقدر جریمه دارد؟

da7249e6ba394dc28fa15643139044c9

به گزارش بانک برتر

در پی کاهش نرخ سود سپرده ها از تاریخ یازدهم شهریور ماه سال جاری بسیاری از مشتریان بانک ها و موسسات اقدام به افتتاح سپرده یکساله کرده اند.

معمولاً در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری افتتاح سپرده بلند مدت و برداشت پیش از سررسید آن دارای جرائمی است. بانک به این دلیل سودی بیشتر از سپرده های کوتاه مدت به مشتریان دارای سپرده بلند مدت می دهد که می‌تواند بیشتر از سپرده های کوتاه مدت بر روی آنها حساب کرده و برای خود سودآوری داشته باشد. به همین جهت است که سود سپرده های کوتاه مدت ۱۰ درصد و بلند مدت ۱۵ درصد تعیین شده است.

بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی برداشت پیش از سررسید سپرده های بلند مدت دارای جرایمی است. به عنوان مثال اگر سود سپرده های بلند مدت یکساله ۱۵ درصد و سه ماهه ۱۲ درصد تعیین شود و مشتری بخواهد قبل از سه ماه سپرده خود را برداشت کند، بانک سودی معادل یازده و نیم درصد برای مشتری در نظر می‌گیرد. به همین ترتیب اگر سود سپرده های شش ماهه ۱۴ درصد باشد و قبل از شش ماه برداشت وجه کنند، سودی معادل ۱۳ و نیم درصد از ابتدای زمان سپرده گذاری محاسبه و مشتری پرداخت می شود.

همچنین اگر برداشت وجه از بین شش ماه تا نه ماه باشد و سپرده نه ماهه نیز چهارده و نیم درصد تعیین شده باشد سودی معادل ۱۴ درصد به مشتری پرداخت می شود. به عبارت دیگر سود متناسب با مدت زمان سه ماه شش ماه و ۹ ماهه منهای نیم درصد از ابتدای مدت سپرده گذاری محاسبه و مشتری پرداخت می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت