کد خبر : 19649 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۹/۲۸ - ۱۱:۰۲

پایگاه اطلاع رسانی دولت در گزارشی به بررسی دلایل تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین و گازوییل در بودجه ۹۷ پرداخته و یکی از مهم ترین دلایل آن را رسیدن به قیمت فوب خلیج فارس عنوان کرده است.

47633

به گزارش بانک برتر

بیکاری یکی از چالش های اساسی کشور است و این مسئله در صورت کم توجهی به مهمترین معضل اجتماعی و اقتصادی کشور در آینده ای نه چندان دور تبدیل می شود. دولت یازدهم با وجود مشکلات زیاد بنگاه های اقتصادی و شرایط رکودی که در آن قرار داشت توانست سالانه و به صورت متوسط ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند؛ با این وجود با توجه به اینکه با انباشت بیکاری از سال های قبل مواجه بودیم نرخ بیکاری تک رقمی نشد.

بر این اساس دولت دوازدهم تلاش دارد تا با اتخاذ راهکارهای اساسی بیکاری را کاهش دهد و برای این مسئله با توجه به کمبود منابع مالی دولت نیازمند منابع است. اگرچه دولت تاکید دارد که به دنبال اشتغال زایی از طریق پول پاشی نیست و برنامه های مختلفی برای اشتغال زایی در نظر دارد. یکی از برنامه های دولت برای تامین منابع برای اشتغال زایی در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین و گازوییل است. اما دلیل اصلی اتخاذ این تصمیم چیست؟

در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغال زایی افزایش قیمت بنزین و گازوییل عنوان شده و مهم ترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوییل به قیمت فوب خلیج فارس است. در حال حاضر شکاف زیادی بین قیمت سوخت در ایران با کشورهای اطراف وجود دارد. به عنوان نمونه در حالی که قیمت گازوییل در کشورمان ۳۰۰ تومان است این قیمت در بسیاری از کشورهای اطراف ۶۰۰۰ تومان است واین مسئله زمینه را برای افزایش قاچاق و مشکلات دیگر فراهم کرده است.

در واقع به دولت این اجازه داده شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند. بر اساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوییل ۴۰۰ تومان می شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست. این لایحه در صورت موافقت مجلس ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود.

این مسئله نگرانی هایی بابت اثرت روانی گرانی بنزین به وجود آورده و این در حالی است که به گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است. کارشناسان با بیان اینکه گرانی بنزین با توجه به اینکه منابع آن در چه جایی مصرف شود تاثیرات متفاوت بر متغیرهای کلان اقتصاد کشور می گذارند می گویند افزایش قیمت بنزین و گازوییل در صورتی که صرف اشتغال زایی شود اثرات مثبتی در اقتصاد کشور دارد و البته به گفته آنها این در شرایطی است که دولت توجه همه جانبه به مسئله گرانی بنزین داشته باشد و در واقع تمامی دستگاه ها برای اجرای این طرح هماهنگی داشته باشند.

البته این تنها درآمد دولت برای اشتغال زایی نیست و بررسی بودجه سال آینده نشان می دهد دولت در نظر دارد از طریق تامین مالی با بازار سرمایه، فاینانس و سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک ها نیز درآمد داشته باشد که مجموع درآمد دولت برای اشتغال زایی را به ۷۷ هزار میلیارد تومان می رساند. اشتغال ناشی از حمل و نقل عمومی، بافت  فرسوده، مشاغل کوچک و صادرات محور و کارورزی از برنامه های دولت برای اشتغال زایی در سال آینده است.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت