کد خبر : 24905 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۳:۴۰

بازارهای سهام آسیا به‌دنبال انتشار آمارهای مثبت از اشتغال آمریکا و تبعیت از روند صعودی معاملات وال استریت، اولین روز کاری هفته را پرقدرت آغاز کردند.

48056

انتشار خبر دور از انتظار احتمال دیدار دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا، و کیم جونگ اون – رهبر کره شمالی برای مذاکره بر سر برنامه اتمی کره شمالی از دیگر عوامل روند صعودی بازارها بود.

تحولات مثبت نیز کمک کرد تا از نگرانی به سرمایه‌گذاران درباره اعمال تعرفه آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم و احتمال آغاز جنگ تجاری کاسته شود.

در معاملات روز گذشته هر سه شاخص عمده بورس نیویورک حدود دو درصد افزایش یافتند، شاخص «نزدک کامپوزیت» رکورد جدیدی زد و تمام زیان ماه فوریه متلاطم خود را از بین برد.

همچنین شاخص «داوجونز» با ۱.۸ درصد افزایش، به ۲۵۳۳۵.۷۴ واحد رسید. در لندن شاخص «فوتسی ۱۰۰» با ۰.۳ درصد افزایش، به ۷۲۲۴.۵۱ واحد رسید.

این افزایش‌ها امروز به بازارهای آسیایی نیز رسید و شاخص «نیک کی ۲۵۵» ژاپن به کمک تضعیف ارزش ین تا پایان معاملات صبح با ۱.۷ درصد افزایش به ۲۱۸۳۷.۴۶ واحد رسید. هر دلار از ۱۰۶.۷۸ ین به ۱۰۶.۹۱ ین رسید.

در هنگ کنگ، شاخص «هانگ سنگ» با ۱.۳ درصد افزایش، به ۳۱۳۸۲.۴۶ واحد رسید و شاخص «شانگهای کامپوزیت» ۰.۳ درصد و شاخص «کسپی» سئول بیش از یک درصد افزایش یافتند.

در استرالیا، بورس سیدنی با انتشار خبری مبنی بر این که استرالیا از تعرفه‌های تجاری آمریکا معاف خواهد شد ۰.۷ درصد افزایش یافت در حالی که بورس سنگاپور جهشی ۱.۵ درصدی را تجربه کرد و بورس تایوان نیز بیش از یک درصد افزایش یافت. روند رو به صعود در بورس‌های ولینگتون نیوزلند، مانیل فیلیپین و جاکارتای اندونزی نیز به ثبت رسید.

آمارهای وزارت کار آمریکا از اشتغال که نشان داد در ماه فوریه ۳۳۱ هزار شغل جدید ایجاد شده است، از عوامل اصلی تشویق سرمایه‌گذاران بود.

این گزارش ماهانه که همیشه به دقت دنبال می‌شود همچنین، افزایشی ملایم در دستمزدها را در مقایسه با ماه ژانویه نشان داد که نگرانی‌ها از این که بانک مرکزی آمریکا سرعت افزایش نرخ بهره را بیشتر خوهد کرد تا حدودی حل کرد.

در بازار ارز، هر یورو از ۱.۲۳۱۷ دلار به ۱.۲۳۱۰ دلار کاهش یافت و پوند از ۱.۳۸۶۵ دلار به ۱.۳۸۵۵ دلار کاهش یافت. انتشار آمار اشتغال و خبر ملاقات ترامپ و اون به افزایش بهای نفت کمک کرد و نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۱۹ سنت افزایش به ۶۲.۲۳ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت دریای شمال ۲۳ سنت افزایش یافت و به ۶۵.۷۲ دلار در هر بشکه رسید.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت