کد خبر : 45280 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۱۰:۴۲

شامگاه دوشنبه ۲۳ اردبیهشت (۱۳ مه)، بخش خبری تلویزیون مرکزی گروه رسانه ای چین با واکنش‎های داغ کاربران فضای مجازی همراه شد.

گوینده این بخش خبری گفت: “در رابطه با جنگ تجاری بر پا شده از سوی آمریکا، چین مدت ها است که موضع خود مبنی بر عدم تمایل به راه افتادن درگیری تجاری بیان کرده اما از این اتفاق نیز نمی‎ترسد و در صورت لازم دست به اقدام‎های لازم خواهد زد. چین همچنین نسبت به سیاست‎های سختگیرانه و همین طور برخورد نرم آمریکا نیز قاطعانه گفته است که در مذاکره همواره باز است اما اگر آمریکا بخواهد جنگ را ادامه دهد، چین نیز تا آخر خواهد ایستاد. ملت چین در تاریخ بیش از ۵۰۰۰ ساله خود بر مشکلات و دشواری‎های بسیاری غلبه کرده‎اند و در روند رستاخیز بزرگ نیز حتماً با مشکلاتی رو به رو می‎شوند. جنگ تجاری از آمریکا تنها یک سربالایی در روند پیشرفت چین است. چین بی‎شک با اعتماد به نفس، بر مشکلات غلبه می‎کند و با پشت سر گذاشتن این بحران فصلی جدید را در مسیر توسعه خود آغاز خواهد کرد.”

چین برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه خود آمادگی کامل دارد و همان طور که شی جین پینگ رییس جمهوری چین گفته است: اقتصاد چین مثل یک دریای بزرگ است، نه یک حوض کوچک، توفان و باران شدید شاید حوض کوچک را ویران کند اما برای دریا چیزی نیست، هرچقدر هم که توفان شدید باشد، دریا همچنان وجود خواهد داشت.”

بازتاب گسترده این بخش خبری در شبکه اجتماعی نشان داده است که چین برای مقابله با وضعیت احتمالی توانایی کامل را دارد و هیچ کشوری نمی تواند به چین آسیبی برساند.

چین در مقابله فشارهای آمریکا آشکارا اعلام کرده است که درباره مسایل مربوط به منافع کلیدی خود سازش نمی کند و هیچ کشوری نباید امید به خدشه دار کردن حق حاکمیت چین داشته باشد.

آمریکا مدت ها است که بر افکار عمومی بین المللی تسلط دارد و ترامپ رییس جمهوری آمریکا بارها در توییتر خود و رسانه های آمریکا نظرات و مواضع خود را اعلان کرده است. افکار عمومی نیز خود یک میدان جنگ است. چین در رسانه اصلی خود به موقع موضع‎اش را نشان داده است تا جامعه جهانی از جمله دولت و مردم آمریکا به طور روشن تری با دیدگاه‎های چین آشنا شوند و از خیال‎پردازی درباره عقب نشینی چین در مسائل اصلی صرف نظر کند. این موضع مورد پشتیبانی گسترده کاربران فضای مجازی چین قرار گرفته است.

چین روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) در واکنش به اقدام آمریکا برای افزایش تعرفه‎های گمرکی بر کالاهای چین، تدابیر خود را اعلام کرد. در پی آن، بازارهای مالی جهانی شاهد نوساناتی بودند و شاخص های سه بورس بزرگ آمریکا به شدت افت کرد. شرکت سرمایه گذاری گلدمن ساکس آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: در پی افزایش تعرفه گمرکی از سوی آمریکا در سال گذشته، این کشور بهای سنگینی پرداخته است و این بها توسط شرکت ها و خانواده ها آمریکایی پرداخت شده است و تأثیرات منفی آن از بیش از پیش‌بینی ها بوده است. واقعیت نشان داده است که جنگ تجاری نه برای چین، نه برای آمریکا و نه برای دیگر کشورهای جهان سودمند نیست و مذاکره و همکاری تنها انتخاب و راه حل است.

از سال گذشته تا کنون، ۱۱ دور رایزنی اقتصادی و تجاری بین چین و آمریکا انجام شده و در آن فراز و نشیب نیز وجود داشته که نشان می دهد دست یافتن به یک توافق با آمریکا کار آسانی نیست. چین باید درباره مشکل تراشی های آمریکا در این روند آمادگی کامل داشته باشد.

یکی از اهداف آمریکا از افزایش تعرفه گمرکی خروج شرکت‎ها از چین و انتقال خطوط تولید به مناطق معاف از افزایش تعرفه و یا مستقیم به خود آمریکا است؛ در چنین شرایطی، چین باید ضمن بهبود محیط بازرگانی و تقویت توانایی رقابت تجاری خود، بازار داخلی را گسترش دهد و جذابیت‎های بیشتری را برای شرکت خارجی ایجاد کند.

توانایی رقابتی چین منوط به تلاش و پشتکار مردم چین است. چینی‎ها سختکوش‎ترین مردم جهان هستند و با حضور بیشترین تعداد مهندسان جهان در چین، سطح نوآوری علمی و فنی کشور پیوسته در حال پیشرفت است. چین با تلاش خود به آمریکا نشان خواهد داد که نقش این کشور جایگزین ناپذیر است و شکی وجود ندارد که با غلبه بر مشکلات به پیشرفت های جدید خواهد رسید.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت