کد خبر : 23830 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۰۲ - ۱۱:۰۵

رییس کنفدراسیون صادرات می گوید تجار و بازرگانان ترکیه ترجیح می دهند به جای لیر این کشور، با دلار تجارت کنند زیرا نوسان آن کمتر است.

43801

محمد لاهوتی درباره اجرای پیمان پولی با ترکیه و استفاده از ارزهای ملی در تجارت با این کشور گفت: تجار و بازرگانان ترکیه معمولا علاقمند به تجارت با دلار هستند و کمتر علاقه ای به استفاده از لیر به عنوان پول ملی خود هستند.

وی دلیل این امر را نوسانات کمتر دلار نسبت به لیر عنوان کرد و افزود: نوسان لیر باعث شده تا شرایط برای استفاده از ابزار پیمان پولی در تجارت با ترکیه کمتر شود. عضو اتاق بازرگانی در عین حال خاطرنشان کرد که تجار و صادرکنندگان ایرانی نیز ترجیح می دهند لیر دریافت نکنند زیرا نگران کاهش ارزش این واحد پولی هستند.

لاهوتی ادامه داد: در بحث ترکیه و کشورهایی که واحد پولی آنها ثابت نیست و نوسان دارد، صادرکنندگان علاقه مند به استفاده از پیمان های پولی نیستند و شاید نتیجه ای که سیاست گذار ممکن است برای خود پیش بینی کرده باشد، از این موضوع حاصل نشود.

رییس کنفدراسیون صادرات در عین حال از ابزار پیمان های پولی به عنوان یک انتخاب و خدمت مناسب برای تسهیل تجارت استقبال کرد و افزود: اینکه امکان معامله و تجارت با ارزهای ملی بین کشورهای مختلف با ایران به عنوان یک انتخاب و خدمت وجود داشته باشد، حتما به تسهیل تجارت و صادرات کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت