کد خبر : 36283 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۲۶ - ۱۱:۵۴

اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۷ با افزایش پی در پی و بدون علت نرخ ارز تورم بسیار سنگینی را تجربه کرد .

سرمقاله-زهرا مالمیر
به گزارش بانک برتر :

اقتصاد ایران از ابتدای سال ۹۷ با افزایش پی در پی و بدون علت نرخ ارز تورم بسیار سنگینی را تجربه کرد .
افزایش نرخ ارز در حالی صورت گرفت که سیف به عنوان رییس کل بانک مرکزی سکان اداره امور مالی و بانکی را عهده دار بود و پس از پایان دوره صدارتش با رشد افسار گسیخته ارز و دلار تا نرخ ۱۸ هزار تومان در کارنامه اش ثبت کرد اما به دلیل عدم تمدید مدیریت به ناچار مجبور به ترک بانک مرکزی و ایفای نقش در سمت مشاور مالی رییس جمهور شد !
پس از سیف و دستگیری برخی از معاونان وی ، صندلی بانک مرکزی به همتی سپرده شد و پس از آغاز کار وی،نرخ ارز پس از یک شوک افزایشی طی روزهای اخیر روند کاهشی به خود گرفته است .
این در حالیست که نه آن افزایش افسار گسیخته و نه این روند کاهشی در فرمول اقتصادی شناخته شده ای نمی گنجد.
به هرحال آنچه از شواهد پیداست ، افزایش قیمت ارز به زیان آحاد مردم به غیر از افراد خاصی تمام شد و مردم زحمتکش همچنان در حال پرداخت تاوان این سوء مدیریت ها از جیب خود و مواجهه با تورم هستند .
اما سوالی که بی پاسخ مانده این است که چه کسانی موفق شدند با مدیریت شخصی و ایجاد آشفتگی در بازار ارز پول های کلان را به جیب بزنند.
و اکنون چه عاملی باعث شد نرخ ارز مجدداً روند نزولی به خود بگیرد ؟
قطعاً جدای از یافتن پاسخ برای این سوال ، نکته واقعی این است که اقتصاد ایران نباید قائم به شخص باشد و با رفتن سیف و آمدن همتی مردم این قدر شاهد افت و خیز در اقتصاد باشند .
اقتصاد بی برنامه و اقتصاد سلیقه ای ، همیشه در انتظار معجزه است ، معجزه ای که هرگز رخ نخواهد داد.
معجزه اصلی تفکر مغز انسان است که خداوند به او عطا کرده و اگر از استعداد ها و توانمندی های نسل جوان و متفکر کشور و همچنین از آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی روز جهان جهت بهبود و اجرای قوانین اقتصادی به روز استفاده نشود ، مردم و اقتصاد همچنان باید شاهد دور باطل رفتن سیف ها و آمدن همتی ها باشند و باز هم انتظار برای معجزه ای که هرگز رخ نخواهد داد.

( زهرا مالمیر )

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت