کد خبر : 20972 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ۱۲:۳۵

کشتی نفتکش متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران که صبح امروز در آب های چین دچار حادثه شد، تحت پوشش کلوب P&I بوده است.

48419

دولت چین روز یکشنبه اعلام کرد که یک کشتی نفتکش ایرانی که اپراتور آن یک شرکت صاحب نام در حمل نفت است، پس از برخورد با یک کشتی باری چینی آتش گرفته و نفت آن در دریای شرق چین نشت کرده است.

از آنجایی که این نفتکش در اجاره شرکت «هانووا توتال» کره جنوبی بوده و محموله خریداری شده نیز متعلق به آن بوده، تحت پوشش بیمه ای کلوپ های بین المللی (P&I) قرار دارد. برخی منابع خبری می گویند ۳۰ درصد بدنه کشتی توسط بیمه البرز و ملت تحت پوشش قرار گرفته است.

در بحث ارزیابی خسارت نفت کش ها، آلودگی محیطی نیز قابل ارزیابی است اما هنوز دولت چین یا رسانه های بین المللی میزانی از نشتی نفت در آب های چین اعلام نکرده اند. براساس کسب اطلاع خبرنگار ایبِنا، هزینه حمل، بیمه و عقد قرارداد حمل از بندر، تحویل بار و بیمه و بازرسی این نفتکش با خریدار بوده است.

بر اساس برآوردها، محموله این کشتی حدود یک میلیون بشکه نفت است که ارزش آن بر اساس قیمت‌های کنونی نفت، ۶۰ میلیون دلار است. همچنین میزان دیه خدمه کشتی نیز براساس استانداردهای بیمه ای دست کم ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار است. البته رقم دقیق دیه خدمه کشتی ها در زمان خرید بیمه نامه به طور توافقی بین بیمه گر و بیمه گذار تعیین می شود.

کسری نوری سخنگوی وزارت نفت اعلام کرد که این کشتی که در آب های چین دچار حادثه شده متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران بوده است. وی ادامه داد: محموله این کشتی، میعانات متعلق به شرکت ملی نفت بوده که آن را برای شرکت «هانووا توتال» کره جنوبی حمل می کرده است.

سخنگوی وزارت نفت اظهارداشت: تمام محموله این کشتی و همچنین خود آن در اجازه شرکت کره ای و تحت پوشش یک شرکت معتبر بیمه خارجی بوده است. نوری درباره اینکه خبرگزاری شینهوای چین گزارش کرده ۳۰ نفر از خدمه مفقود شده این کشتی ایرانی بوده اند، گفت: متاسفانه اطلاع دقیقی از علت حادثه و آتش گرفتن این کشتی در اختیار نداریم اما بالاخره کشتی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران بوده و اکثر خدمه آن نیز ایرانی بوده اند.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت