کد خبر : 68340 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۲/۰۵ - ۱۲:۱۳

طاهره نصیری، بانک برتر؛این روزها تصاویر دلخراشی در فضای مجازی دست به دست میگردد و پیش از پیش بحران اقتصادی در بخش کشاورزی و نهاده های دام و طیور را به نمایش می گذارد. در این تصاویر تعداد زیادی جوجه های یکروزه را در گودالی انداخته و با خاک روی آن ها می پوشانند. با انتشار این تصاویر موجی از انتقادها به چنین رفتار غیر انسانی در فضای اجتماعی شکل گرفت به طوری که رئیس قوه قضائیه در واکنش به کشتن جوجه های یکروزه گفت: جوجه‌کشی هم اقدام غیرقانونی بود هم غیرشرعی و غیراخلاقی؛ توجیهات برخی متولیان امر هم غیرقابل قبول و بدتر بود.
در همین خصوص گفت و گویی کوتاه با معصومه آقاپور نماینده مجلس شورای اسلامی انجام دادیم که ماحصل آن را می خوانید.

معصومه آقاپور علیشاهی نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس دلیل معدوم سازی جوجه های یکروزه را نوعی ناهماهنگی بین جهاد کشاورری و بانک مرکزی در بخش تخصیص ارز دانست و افزود: در فروردین ماه سال ۹۹ تخصیص ارز صورت نگرفته و در مجموع این کار با هدف مخدوش کردن افکار عمومی برای سوء استفاده از برخی موارد انجام شده است.
خاطیان این کار ناپسند دستگیر شدند و رییس قوه قصاییه نیز در اسفند ماه اعلام کرده بودند ، هر آن چه باعث تنش در فضای اجتماعی و مجازی شود و افکار عمومی را خدشه دار کند ، جرم محسوب شده و با عاملان آن برخورد قضایی می شود.
هر چند به اعتقاد من در تصاویر منتشر شده ۵۰۰ هزار جوجه هم نمی بینید و ۱۵ میلیون جوجه بعید است که معدوم شده باشند.
در مجموع باید تلاش شود تا تخصیص ارز برای خوراک دام و طیور قبل از نیاز تحقق یابد تا دامداران دچار عسر و حرج و افزایش ناگهانی قیمت نشوند.
آقاپور در پاسخ به سوال انحصار و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات ذرت نهاد های دامی در دست عده ای خاص گفت: طبق گزارشی که به ما دادند تنها یک عدم هماهنگی در فروردین ماه صورت گرفته بود، که تذکرات لازم داده شد و انشالا تکرار این مسایل را شاهد نباشیم.
آقاپور در ادامه به کاهش تقاضای داخلی کشور اشاره کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم در شرایط بیماری کرونا طبق آمار اتحادیه مرغداران، تقاضای بازار با کاهش ۳۵ درصدی مواجه شده است.
این کاهش تقاضا یکی از مهمترین دلایل معدوم کردن جوجه ها بود که امیدواریم با طبقه بندی که در اصناف صورت می گیرد، بتوانیم کاهش های بازار را مدیریت کنیم و اقتصاد کشور را در ریل اصلی خود قرار دهیم.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت