کد خبر : 65967 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۲۳:۴۷

وزیر اقتصاد و دارایی، مولد سازی دارایی های دولت را در دستور کار وزارت اقتصاد و دارایی عنوان کرد و اصلاح نظام بانکی و ساختار بازسازی بانک ها و همچنین مولد سازی دارایی های منجمد بانکی را در اولویت تامین مالی اقتصاد کشور نام برد.

بانک برتر، وزیر اقتصاد و دارایی در نشست خبری روزسه شنبه با اصحاب رسانه صادرات غیر نفتی را با زمان قبل از انقلاب اسلامی مقایسه کرد و گفت: آن زمان سهم صادرات غیرنفتی بسیار ناچیز بود و بودجه دولت به واسطه درآمدهای مالیاتی و عمده آن به منابع حاصل از نفت بود. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، دولت وقت، سهم منابع نفتی را کاهش داد . اما با تحمیل جنگی که در آن نظام جمهوری اسلامی استقرار کامل نیافته بود، این هدف طلایی دچار خدشه شد. جنگ آسیب هایی را بوجود آورد که نمی شد به آسانی از آن عبور کرد.
در سال ۶۷ حدود ۵۰ درصد بودجه کشور از طریق نظام بانکی تامین می شد که بعد از جنگ درسال ۷۵ مقام معظم رهبری طبق ابلاغیه ای دستور دادند تا برنامه اقتصادی کشور بدون اتکا به درآمد نفتی تعبیه شود. در این چند سال اخیر هم این هدف با شدت بیشتری دنبال شد.
باید برای جایگزین درآمد حاصل از نفت در بودجه کشور جایگزین مناسبی پیدا میکردیم که سالمترین منبع درآمد مالیاتی بود. در چند سال اخیر با تجهیز منابع برای سازمان مالیاتی ، این سازمان توانست بخش قابل توجهی از کاهش درآمد نفتی را به دوش بکشد.
برنامه ریزی های چند سال اخیر این پاسخ را داد که زمانی درآمدهای نفتی کاهش پیدا میکند ، درآمدهای مالیاتی جبران می کند.
این فرایند باعث شدکه در دولت یازدهم و دوازدهم برای تامین بودجه دولت، از سیستم بانکی استقراضی صورت نگرفت. البته در کنار درآمدهای مالیاتی راه های دیگری هم مانند عرضه اوراق و بازار بدهی استفاده شد.
دژپسند با بیان اینکه، تا به امروز برای بازپرداخت وجوه اوراق با تاخیر مواجه نبودیم، تصریح کرد: اعتبار اسناد خزانه دولتی بسیار خوش درخشید و همچنین اقداماتی در مورد سود سهام را تجربه کردیم و این سود را بصورت تکاملی افزایش دادیم.
برای تامین منابع کشور به راه های دیگری همچون صادرات غیر نفتی اندیشیدیم. هر چند که دشمن تمام مجاری صادرات غیر نفتی را مسدود کرد، ولی به شکرانه الهی در ۱۰ ماه سال جاری ، نسبت به ۱۰ ماهه سال قبل، صادرات غیر نفتی ما حدود ۲۰ درصد وزنی افزایش یافته و تنها حدود ۳ درصد ارزشی کاهش یافته است.
وزیر اقتصاد و دارایی این رقم را یک موفقیت بزرگ دانست و در ادامه گفت: از دیگر منابع تامین بودجه، جلب سرمایه گذاری خارجی در کشور بود . البته دشمن برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی تمام دسیسه ها را به کار گرفت تا این مسیر هم مسدود شود، ولی با سپاس از خدای تعالی بر اساس آخرین آمار سرمایه گذاری خارجی ثبت شده در کشور، ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتیم.
وی این رقم را بسیار مهم عنوان کرد و تصریح کرد که
تمایل سرمایه گذاری خارجی در ایران دچار آسیب جدی نشده است . البته باید متناسب با جلب سرمایه گذاری به جذب آن هم فکر کنیم.
دژپسند بانک ها را سومین تامین کننده منبع مالی اقتصاد دانست و عنوان کرد: دارایی های منجمد بانک ها مانع از انجام رسالت اصلی بانک ها میشد که با عزم جدی توانستند سرمایه در گردش بانکی را بالاببرند. یعنی در سال گذشته ۷۰۰ هزار میلیارد تسهیلات داده شد که امسال امیدواریم به ۸۰۰ هزار میلیارد افزایش پیدا کند.
واگذاری املاک و مولد سازی بانک ها را در دستور کار قرار دادیم و این اهرمی است برای بخش های دیگر اقتصادی.
تلاش می کنیم مولد سازی را توسعه دهیم وهمه بانک های دولتی و خصوصی را وارد مولد سازی کنیم. تحرک و چرخه تامین منابع اقتصاد، دارایی های منجمد بانک هاست.
دژ پسند در ادامه افزود: کاهش بدهی دولت به بانک ها را هم پیگیری می کنیم و دیر یا زود باید از بحث بانک پایه بودن اقتصاد، خارج شویم.
وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص بازار سرمایه گفت: این روزها بازار سرمایه سهم خود را در تامین مالی اقتصاد افزایش داده است . این روندی که شکل گرفته ما را امیدوار می کند تا این کریدور اصلی تامین مالی سرمایه اقتصادی کشور، توسعه پیدا کند.
وی همچنین از ۶۰۰۰ میلیارد تومان در بازار فرابورس گفت که مورد مبادله قرار گرفته و این رقم درشتی است و باید به درستی مدیریت شود تا مانع آسیب به دیگر بازارهای مالی شود.
دژپسند رویکرد مدیریت بورس را حمایتی عنوان کرد و گفت : بعد از شهادت سردار سلیمانی آسیب به این بازار رسید که طی جلساتی که برگزار شد، راه های حمایتی تقویت شد و مانع از سقوط غیر طبیعی بورس شد.
وی تصریح کرد، بازار سرمایه جای خود را در اقتصاد باز کرده و برای اینکه در اقتصاد تحرک بیشتری بوجود بیاید، خصوصی سازی را به معنای واقعی و جدی دنبال میکنیم. یکی از مجاری های خصوصی سازی و واگذاری آن، شفافیت بازار سرمایه است. انشالا با تصویب بودجه در سال ۹۹ مقیاس مردمی کردن بازار سرمایه را سازمانی می کنیم.
دژپسند بهبود فضای کسب و کار را در کنار تامین مالی ، گامی تعیین کننده در تحرک اقتصاد دانست و افزود این یکی از محوری ترین برنامه وزارت اقتصاد است.
وزیر اقتصاد شرایط کنونی را متفاوت عنوان کرد و گفت در مورد تورم ، سوگیری اقتصاد هوشمند را در کمتر از ۶ ماه مطرح کردیم و مجموعه ای سیاستی طراحی کردیم برای رونق تولید و شرایط رشد سرمایه گذار در کشور.
دژپسند عنوان کرد: نقش هدایت محوری، در نقدینگی صورت پذیرفت و با این اقدامات سعی براین است که تورم به ۷ درصد و نرخ بیکاری به زیر ۱۰ درصد برسد .
در حال حاضر دربعضی استان ها نرخ بیکاری به ۶ درصد و نرخ بیکاری در روستاها به زیر ۴ درصد رسیده است.
باید زمینه رشد سرمایه گذاری را فراهم کنیم تا در سال بعد شاهد رشد مثبت اقتصادی باشیم.

دژپسند مهم ترین عامل بهبود فضای کسب و کار را فسادزدایی دانست و تصریح کرد، ادراک فساد با خود فساد تفاوت دارد. باید با اقتصاد دیجیتالی و هوشمند فضا را شیشه ای کنیم تا فساد ریشه کن شود.
دژپسند اعلام کرد: با مفسدان برخورد جدی کرده و فساد را بدون تعارف دنبال می کنیم . همچنین به کسانی که فساد را افشا کنند و باعث صدور حکم شوند، جوایزی تعلق خواهد گرفت. درهمین رابطه در سال ۹۹ سازمان مالیات، بانک ها و بیمه ها و همچنین گمرک هوشمند می شود و اقدامات الکترونیکی زیادی در پایه اقتصاد دیجیتال صورت گرفته است . این اقدامات در راستای فسادزدایی است.
وزیر اقتصاد در آخر به اف ای تی اف اشاره کرد و گفت: در جلسه اخر مجمع تصمیم خاصی گرفته نشد و به آینده و بررسی های بیشتر موکول شد. وی تصریح کرد، پلن های اف ای تی اف تا ۳۶ مورد از ۴۱ پلن در ایران اجرا شده و با این شرایط نباید اسم ایران به لیست سیاه وارد شود.

طاهره نصیری/بانک برتر

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت