کد خبر : 48027 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۰۹:۲۸

نتایج تحقیقات اقتصادی بیانگر این بوده است که نوسانات و بالارفتن نرخ ارز اثر منفی و تاثیرگذار بر بازده دارایی های مردم داشته و ظهور پدیده اختلاف طبقاتی را پررنگ تر از قبل نمایان کرده است. یکی از مهمترین مطالبات مردم از دولت و تیم اقتصادی آن بازسازی اقتصاد و معیشت خانواده هاست. بالطبع این نابسامانی های اقتصادی که با فشار افکار عمومی همراه است، باعث جو روانی شدیدتر نسبت به قبل در سطح جامعه وگسترش شایعات مخربتری می شود. در همین رابطه با فاطمه ذوالقدر نماینده تهران، ری و اسلامشهر در مجلس به گفتگو نشستیم و تاثیرنوسانات قیمت دلار که باعث پایین آمدن ارزش دارایی ها وقدرت خرید مردم شده است را جویا شدیم.

بانک برتر به نقل از راه مردم،  خانم ذوالقدر با نوسانات شدید قیمت ارز ، حدود۴۰ و حتی ۵۰ درصد از قدرت خرید و دارایی های مردم پایین آمده و باعث شده اعتماد مردم نسبت سیاست های دولت کم شود و حتی شائبه ای ایجاد شود که به جای ثروت، فقر توزیع می شود.مجلس و دولت چه راهکاری برای رفع معضلات اقتصادی در نظر گرفته است؟

در حقیقت دولت تمام توان خود را برای ثبات نرخ ارز به کار بسته است . ولی به دلیل تحریم های جدید سیاست و تصمیم های جدید اتخاذ میشود . تحریم ها و اعمال فشار کشور هایی که روابط خود را با ایران قطع کردند، و همچنین وارد آوردن فشار بیشتر بر روی معیشت مردم ایران، باعث به وجود آمدن شرایط ناخواسته ای شده که مطمعنا کسی نمی خواهد این شرایط نا مناسب در کشور حاکم شود.
از مشکلات معیشتی مردم با خبر هستیم و سعی مان را برای سامان دادن به آن به کار می بندیم. در بودجه سال ۹۸ نرخ تورم را در نظر گرفتیم و بر پایه آن افزایش حقوق کارکنان دولت را تصویب کردیم. این شرایط سخت اقتصادی در دوره اول دولت وجود نداشت.در آن دوره توافقی انجام شده بود، فروش نفت ادامه داشت و همه کشورها به تعهدات آن توافق پایبند بودند. از زمانیکه آمریکا از قرارداد بیرون آمد و آن را فسخ کرد، جو روانی و ضعف نظارت و سیاست های فشار بر کشور پایدار شد ومتاسفانه بیشترین اثر جو روانی بر کشور ،روی نرخ ارز بود. تمام این مراحل باعث شد که نوسانات دلار تا این حد بالا رفت. در حال حاضر همه اعضای سه قوه تلاش خود را بر این مهم گذاشتند و جلسات و همچنین کمیته های مشترکی را تشکیل دادند تا بهترین راه حل و سیاست را برای خروج از این وضعیت داشته باشند.فعلا مدیریت بانک مرکزی سعی کرده که ثبات را نگه دارد وتوانسته قیمت ها را کنترل کند.در جلسه ای که با جناب همتی داشتیم ایشان گفتند که همه تلاشمان را برای پایین آوردن قیمت ارز می گذاریم تا بتوانیم به حدی برسانیم که ثابت بماند.
کمیسیون اقتصادی مجلس هم به این قضیه ورود کرده تا با نظارت بانک مرکزی بانک هایی که به تولید و رونق تولیدات داخلی کمک نمی کنند وبا بنگاهداری به تورم جامعه ضربه می زنند، مجازات، و اداره بانک ها را از مدیران بنگاه دار خارج کنند.

طاهره نصیری/راه مردم

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت