کد خبر : 4341 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۳/۲۳ - ۱۰:۵۳

امروزه و پس از برداشتن تحریم های اقتصادی، راه برای توسعه فعال روابط اقتصادی و تجاری، منجمله در زمینه بانکی، باز شده است.

_MG_8133

گفتگوی اختصاصی بانک برتر با سفیر بلغارستان

امروزه و پس از برداشتن تحریم های اقتصادی، راه برای توسعه فعال روابط اقتصادی و تجاری، منجمله در زمینه بانکی، باز شده است.
شرایط روابط بانکی بین بلغارستان و ایران قبل و بعد از برنامه جامع اقدام مشترک JCPoA به چه صورت است؟
پیش از توافق در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک، بلغارستان به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، رویه بانکداری مشترک اتحادیه در مقابل ایران را به مرحله اجرا در آورد. امروزه و پس از برداشتن تحریم های اقتصادی، راه برای توسعه فعال روابط اقتصادی و تجاری ، منجمله در زمینه بانکی، باز شده است. بلغارستان مشتاق به افزایش روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران می باشد و این امر قویا در طی سفر نخست وزیر بلغارستان با همراهی معاون نخست وزیر و شش وزیرهمراه با اسناد اقتصادی واضح و مبرهن است.این هیات اقتصادی بزرگ و قابل ملاحظه همچنین شامل نمایندگانی از بخش بانکداری نیز بود.
در طی اولین سال اجرایی شدن طرح برنامه جامع اقدام مشترک، هر دو طرف، یعنی ایران وکشورهای اتحادیه اروپا،از دستیابی به این فرصت برای از سرگیری شراکت خود با یکدیگر سود بردند. ما همچنین در این راستا گامهایی را برای برقرای مجدد روابط بانکی بین بلغارستان و ایران برداشته ایم و کارشناسان درحال بررسی موضوع می باشند.
بانکهای بلغاری چه تسهیلاتی را به مردم ارائه می نمایند؟
نظام بانکی بلغارستان به گونه ای مطلوب توسعه یافته است. نه تنها بانک ملی بلغارستان بلکه تعدادی دیگر از بانکهای خصوصی نیزبسیاری از تسهیلات و عملیاتهای بانکی شامل: انواع مختلف تراکنش ها و پرداختها، تامین هزینه پولی، سپرده حساب بانکی، بانکداری الکترونیک، تبادلات ارز خارجی، کارت های اعتباری، اعتبار مشتری و ودیعه بانی و غیره را به شهروندان بلغاری و مشتریان خارجی ارائه می نمایند.
بانک ملی بلغارستان چه هدفی را پیش رو دارد و چه کارهایی در این زمینه صورت گرفته است؟
هدف اصلی بانک ملی بلغارستان ثابت نگه داشتن نرخ ارز ملی – لوا بلغارستان – می باشد. این امر به نوبه خود به تاسیس و کارکرد سیستم های موثر پرداختی و نظارت بر عملکرد آنها کمک می نماید. این تنها نهاد صدور ارز در بلغارستان است که گردش ارزرا ثابت نگه می دارد. بانک ملی بلغارستان همچنین فعالیتهای بانکهای خصوصی را قانون گذاری نموده و بر عملکرد آنها در کشور نظارت می نماید تا نظام بانکداری را ثابت نگه داشته و از منافع سپرده گذاران حمایت نماید. این بانک همچنین به انجام تحقیقات، جمع آوری آمار و خلاصه نمودن و تجزیه و تحلیل آنها می پردازد.
پس از پیوستن بلغارستان به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷، بانک ملی بلغارستان بخشی از سیستم اروپایی بانکهای مرکزی شد.
چه کارهایی برای بهبود و پبیشرفت روابط اقتصادی بین بلغارستان و ایران صورت گرفته است؟
روابط بین جمهوری بلغارستان و جمهوری اسلامی ایران در حوزه های اقتصادی و تجاری توسط کمیسیون مشترک اقتصادی، علمی و همکاری های فنی، که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، تنظیم گردیده است. در طی تاریخ های ۰۳٫۰۶ لغایت ۰۳٫۰۹٫۲۰۱۶، هجدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی، علمی و همکاری های فنی در تهران برگزار گردید. هیات بلغاری به ریاست وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات بلغارستان و متشکل از۴۵ مقام رسمی و ۶۶ نماینده از شرکتهای بلغاری به ایران سفر نمود. در طی مذاکرات رسمی، توافقاتی درراستای عمیق سازی روابط دوجانبه در زمینه های تجاری، اقتصادی، حمل و نقل، گردشگری و غیره بین دو طرف صورت پذیرفت.
به علاوه، در طی تاریخ های ۰۷٫۱۰ لغایت ۰۷٫۱۲٫۲۰۱۶، نخست وزیر بلغارستان دیداری رسمی از تهران به عمل آورد. اعضای این هیات بلند پایه بلغاری، وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر امور خارجه، وزیر دارایی، وزیر انرژی، وزیر غذا و کشاورزی و معاون وزیر اقتصاد بودند. در ترکیب هیات مذکور همچنین نمایندگانی از حوزه های تجاری مهم بلغاری نیز حضور داشتند. در طی این دیدار رسمی سه یادداشت تفاهم – در زمینه سرمایه گذاری، بخش فناوری اطلاعات و درهمچنین در زمینه همکاری بین بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط بلغاری و ایرانی، به امضاء رسید.
در حال حاضر نیز مراحل نهایی سازی توافق در زمینه تاسیس کریدور حمل و نقل و ترانزیت «خلیج فارس – دریای سیاه»، که توسط دو طرف ایرانی و بلغاری آغاز گردیده بود، در حال انجام می باشد. زمانی که این مرحله به اتمام برسد کریدور مذکور به سود هر دو طرف ایرانی و بلغاری شروع به کار خواهد کرد و در نتیجه آن اتصالات بین اروپا و آسیا بیشتر خواهد شد. در طی سالیان پیش کریدورمذکور مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است و به عنوان راهی ارزان تر و به لحاظ زمانی مناسب تر از هرکدام از راهها و جاده های موجود، برای حمل و نقل افراد، کالاها و منابع از خلیج فارس به اروپا معرفی گردیده است.
به نظر شما شاخصه های یک بانک خوب و موفق چیست؟
شاخصه کلی یک بانک خوب و موفق تا حد زیادی بستگی به نوع آن یعنی بانک تجاری یا سرمایه گذاری دارد. اما به طور کلی اگر یک موسسه بانکی بخواهد به موفقیت و اعتبار دست یابد باید قابل اعتماد، شفاف، کاملا ترکیب بندی شده باشد و از تکنولوژی مدرن بهره گیرد. همچنین باید دارای نظام مدیریتی حرفه ای بوده ، به خوبی با بانکهای دنیا و بانکهای داخل اتحادیه اروپا در ارتباط باشد و دارای سیستم حسابداری معتبر و کارمندان ماهر و کارآزموده و ضمانتهای مالی پایدار باشد.
یکی دیگر ازامتیازات بانکداری موفق اجرایی نمودن کلیه التزامات و ملزومات اقدامات مالی در زمینه پولشویی است. این امر تضمین می نماید که بانک مورد نظر قابل اعتماد بوده و می تواند در بازار با دیگر بانکها رقابت نماید.

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت