کد خبر : 45208 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۰:۴۱

بانک برتر،  به نقل از راه مردم،چرا در ایران بانک ها از رسالت اصلی خود فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، شعب های زیاد ،ارز و سکه  ورود کردند، وسوال بعدی اینکه چرا در مجلس اقدام عملی برای تصویب قوانین جهت محدود کردن بنگاهداری بانک ها صورت […]

بانک برتر،  به نقل از راه مردم،چرا در ایران بانک ها از رسالت اصلی خود فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، شعب های زیاد ،ارز و سکه  ورود کردند، وسوال بعدی اینکه چرا در مجلس اقدام عملی برای تصویب قوانین جهت محدود کردن بنگاهداری بانک ها صورت نمی گیرد؟

طاهره نصیری ، راه مردم: کاملا مسلم و مسجل هست که رسالت بانک ها بنگاه داری نیست. مجلس در چند مرحله به این بخش ورود کرده و سعی در ملزم کردن بانک ها داشته که از بنگاهداری خارج شوند. اما یادمان نرود که بنگاه هایی که در اختیار بانک ها است ، گاهی ارادی و گاهی غیر ارادی تصاحب شده است.یعنی دولت این بنگاه ها را به اجبار در اختیار آن ها در ازای بدهی خود به بانک ها قرار داده است. عموما این نهاد ها ، بنگاه های ضررده ای هستند ودر نهایت با الزام مجلس برای خروج بانک ها از بنگاهداری، این امر انجام نشده است. برای نمونه گروه ملی فولاد را نام میبرم که به اجبار به بانک ملی داده شده و بانک ملی هم اعلام کرده  که این بنگاه به اجبار در اختیار ما قرار داه شده است. علیرغم اینکه بانک ملی تسهیلات زیادی برای این بنگاه گذاشته ولی به علت میزان زیان ضرر و عدم توازن بین هزینه و سود آن ، کسی رغبت به خرید آن نمی کند. با وجود اصرار مجلس برای خروج بانک ها از بنگاهداری ، و اطلاعیه بانک ها برای فروش بنگاه های زیان ده،  همچنان دچار این چالش ها در چرخه اقتصاد هستیم. در اکثر مواقع بانک ها راهی برای گریز از این بنگاه ها ندارند وکماکان در ادامه و کشاکش  این موارد هستند.

در نوسانات ارز چه کسانی ذینفع هستند؟

معلوم نیست که چه کسانی از نوسانات ارز سود میبرند. ولی در کل ضرر آن متوجه مردم است. و این نوسانات ، افزایشی بوده و عموما بنگاه های تولیدی ،اقتصادی بیشترین ضرر را متوجه خود می بینند . به عنوان مثال شرکتی که نام بردم در خرید تجهیزات که در حوزه صنعت وارداتی هستند مجبور به تهیه تجهیزات اولیه شرکت است و  به عنوان نهاد خصوصی ملزم به خرید مواد اولیه نیز می باشد. با این نوسانات در این بخش ضرر و زیان عمده ای را متوجه خود می بیند . در مقابل آن،  بنگاه هایی هم داریم که در حوزه صادرات کار می کنند و با بالا رفتن ارز طبیعی است که در بخش درامد ریالی،  افزایش سود بالایی خواهد داشت. اما این بنگاه ها خیلی معدود هستند که در این حوزه کار کنند و خروجی صادراتی دارند. این بنگاه ها از نوسان و تورم ارز متنفع می شوندو ارزش پولی خود را افزایش می دهند.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت