کد خبر : 45393 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۱۲:۵۹

بانک برتر، به نقل از راه مردم، طاهره نصیری، راه مردم؛ بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه تجهیز و عملیات اعتباری و مالی، نگهداری اوراق بهادار وعملیات پولی و وظایف بی شمار دیگری را بر عهده دارد. ولی در سالهای اخیر به واسطه بعضی اتفاقات سیاسی و اقتصادی این باور در نظر مردم عوض شده […]

بانک برتر، به نقل از راه مردم، طاهره نصیری، راه مردم؛ بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه تجهیز و عملیات اعتباری و مالی، نگهداری اوراق بهادار وعملیات پولی و وظایف بی شمار دیگری را بر عهده دارد. ولی در سالهای اخیر به واسطه بعضی اتفاقات سیاسی و اقتصادی این باور در نظر مردم عوض شده و این عملیات بانکی به بنگاهداری تبدیل و سود آن نه تنها برای مردم و اشتغالزایی نبوده بلکه در جهت سود بیشتر بانک ها به کار رفته است. در همین خصوص با همایون هاشمی نماینده میاندواب وتکاپ گفتگویی کوتاه انجام دادیم.

چرا بانک های دولتی وخصوصی در سال رونق تولید هیچ برنامه ای برای کمک به رشد صنعت و اقتصاد اعلام نمی کنند؟

بانک ها در یک مقاطعی در دو دهه گذشته به واسطه شرایط و موقعیت ایران در مقابل با دشمنان خارجی ، یک توسعه نا متوازن و غیر معمول در آن ها شکل گرفت. بانک های خصوصی و نیمه دولتی و موسسات رشد کردند. هر چند در زمانی در گلوگاه های مختلف به درد ایران خوردند ، اما بعد به یک ظرفیت منفی بدل شدند و ضد ارزش پایه ها و اصول بانکی رفتار کردند. تبدیل به بنگاه هایی صرفا تجاری شدند و داد وستد های غیر منطقی را انجام دادند. بنگاهداری بانک ها ، ریسک بزرگی را به روی دوش ایران و ملت ایران گذاشت. از جمله همین موسساتی که باعث شد سرمایه مردم از بین برود و برای دولت هزینه های مضاعفی تراشیده شد..

مسیر توسعه و تجارت بازرگانی یک مسیر منطقی است که باید بر اساس علوم و دانش حرکت کرد. بانک های ما منابع مردم را با تعهدات خاصی جمع آوری کردند و برای هزینه پرسنل و نگهداری پول، سبب شد که وام های غیر منطقی با سودهای غیر منطقی عرضه کنند که چرخه غیر منقولی راه اندازی شد و این پول ها هم عموما در خدمت توسعه ،رونق و اشتغال آفرینی …قرار نگرفت و آسیب جدی به اقتصاد، دولت و مردم وارد شد.

در مجلس همیشه زمزمه هایی برای حل این مشکلات بوده ولی متاسفانه الویت های دیگری هم در مسیروجود داشته است. در طول سال کاری ما در مجلس ،یک یا دوماه صرف بودجه های سنواتی و لایحه بودجه و غیره قرار میگیرد. یک سری لوایحی دولت از قبل داده و هم نمایندگان لوایحی ارائه کردند، باعث شده که عملا به این قضیه وارد نشدیم. البته ما کمیسیون تخصصی داریم که انتظار حرکت از آن جا بیشتر می رود تا به مجلس تعمیم پیدا کند و نمایندگان هم به آن ورود عمومی کنند. اگر دوستان ما در کمیسیون های تخصصی این امر، استارت اول را بزنند مطمعنا نمایندگان هم همکاری لازم را خواهند داشت.

دلایل نوسانات ارز را در چه می بینید ؟

ما انسجام لازم را در حوزه تصمیم گیری اقتصادی نداشتیم و نداریم، در این مسیر مافیای اقتصادی از مسیر منافع ملی عبور می کنند وبه منافع شخصی میرسند. این مافیا عمدتا در درون خود سیستم هستند ومنافعشان را در آشفتگی و درهم ریختگی می بینند. در مسیر توسعه صنعت وکارآفرینی واسطه گری و بنگاهداری بیمارگونه می کنند.

دکتر روحانی به وزاری مرتبط به وزارت کار و رفاه اعلام کردند که دست از بنگاهداری بردارند . یکی از راه های نجات دولت این است که بحث های بنگاهداری و تصدی گری را به مردم بسپارد و خود به بخش نظارتی و استراتژی و راهبردی بپردازد.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت