کد خبر : 51207 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۱۰ - ۱۱:۰۲

طاهره نصیری، یکی از پیشنهاد های دولت در بحث کنترل اجاره بها، ساخت مسکن های استیجاری مشارکتی است که با هدف افزایش مسکن به منظور کاهش قیمت خانه مطرح شده است.تجربه های پیشین ساخت های مشارکتی نشان داد که در نهایت سود این طرح ها به جیب گروهی از سوداگران رفت و آرامشی در بازار بوجود نیامد. اما هم اکنون با ارائه پیشنهاد ساخت مسکن استیجاری از سوی دولت، شهرداری اعلام آمادگی کرد تا با عرضه زمین های مازاد موجود در اطراف شهر، این شهرک سازی را انجام دهد.این در حالیست که شهرداری همیشه کمبود بودجه را برای تسهیل اموراجرایی تحت امر خود عنوان کرده وحتی برای بازسازی واحد های فرسوده شهری که با کوچکترین بحران طبیعی فاجعه ای را رقم میزند،اهمال کاری می کند. با محمد قمی نماینده پاکدشت در خصوص ساخت خانه های اجاره ای توسط شهرداری گپی کوتاه زدیم و آنچه می خوانید ماحصل این گفت و گوست.

بانک برتر، قمی با اعلام اینکه شهرداری نمی تواند مسکن ارزان بسازد ، گفت: دولتمردان برای تنظیم بازار مسکن و کاهش هزینه های اجاره بها بر مردم راهکار مسکن استیجاری را پیشنهاد دادند و شهرداری ها با اعلام آمادگی در این زمینه برای ساخت این مساکن اعلام آمادگی کردند.ولی با وجود مشکلات اقتصادی که دز این سازمان هست، این بودجه چگونه قرار است تامین شود.شهرداری ها تنها در یک صورت می توانند زمینه ای را برای ایجاد و ساخت مسکن ارائه دهند . به این معنا که با ارائه زمین و یا جوازو پایان کار رایگان، شرایط ساخت را برای ارگان های مربوطه تسهیل کنند ،اما خودشان نمی توانند مجری باشند و مسکن بسازند.

شهرداری ها شاید بتوانند اماکن بهداشتی ، مدرسه و یا مساجد این ساخت های استیجاری را فراهم کنند ولی با توجه به اینکه در حال حاضر در لحاظ اقتصادی شرایط خوبی ندارند ،نمی توانند بودجه ای صرف ساختن مسکن کنند. از آنجاییکه هدف از این طرح اسکان قشر ضعیف جامعه است، نمی توان از بانک ها وام گرفت .زیرا نرخ تمام شده آن برای این اقشارضعیف جامعه سیر صعودی میگیرد و نمی توانند پرداخت کنند. مجری ساخت این مسکن ها باید ارگان هایی باشند که ساخت و شهرک سازی بر عهده آن هاست . شهرداری تنها باید با تسهیل این راه به آنان کمک کند.رییس جمهور دستور داده ولی بدون در نظر گرفتن بودجه اولیه که از کجا و چگونه تامین می شود، چه شهرداری و یا هر سازمان دیگری نمی تواند در این راه قدم بردارد.این بودجه بزرگ را یا باید دولت تامین کند و یا بانک ها با نرخ ارزان قیمت سرمایه گذاری کنند . در غیر اینصورت صورت ساخت خانه ارزان قیمت توسط شهرداری ها ممکن نیست.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت