کد خبر : 52351 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۲:۳۷

طاهره نصیری،بانک برتر؛آموزش و پرورش یک نهاد گسترده ای است که رسالت اصلی آن فرهنگ سازی و تربیت نسل جوان یک جامعه است…

بانک برتر، آموزش و پرورش یک نهاد گسترده ای است که رسالت اصلی آن فرهنگ سازی و تربیت نسل جوان یک جامعه است. در سالهای اخیر نقدهایی در اجرای سیاست ها و نحوه آموزش دانش آموزان به این سازمان وارد شده و کارشناسان و صاحبنظران این عرصه را بر آن داشته تا تغییراتی در سیستم آموزشی کشور ایجاد کنند. هر چند مدیران و وزراء این نهاد اجتماعی همواره از کمبود بودجه در وزارت آموزش و پرورش داد سخن می دهند و بی پولی این سازمان را علت ضعیف بودن نظام آموزشی می دانند . اما نمایندگان و کارشناسان نظر دیگری دارند. روزنامه راه مردم طی مصاحبه هایی که اخیرا با نمایندگان و کارشناسان فرهنگی در رابطه با ضعف علمی دانش آموزان داشته، جویای نظرات و پیشنهادات آنان برای ارتقاء علمی دانش آموزان از حفظ کردن به سمت مهارت آموزی و پژوهش محوری بوده است. فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس کمبود بودجه را بهانه مناسبی ندانستند و در پاسخ به سوال ما که آیا بهتر نیست که بودجه فرهنگی دیگر ارگان ها را به آموزش نسل بعدی کشور اختصاص دهیم ؟ اظهار داشت: هر وزارتخانه ای بودجه فرهنگی برای اجرای برنامه های خود نیاز دارد. ما نمی توانیم بودجه های آنان را قطع کنیم و به آموزش و پرورش تخصیص بدهیم. البته بودجه های فرهنگی وارزتخانه ها بسیار کم شده و به شکل قبل بودجه کلانی در اختیار ندارند. در واقع در دوسال اخیر و علی الخصوص امسال با کاهش ۶۰ الی ۷۰ درصدی بودجه مواجه شدیم. دیگر بودجه فرهنگی نداریم که بخواهیم مقداری از آن را به آموزش و پرورش اختصاص بدهیم.
مشکل آموزش و پرورش از کمبود بودجه نیست. نظام آموزشی کشور باید عوض شود. این سیستم نیازمند روش های جدید و تغییراتی در انجام تکالیف بچه ها و ساعت های آموزشی است. باید از نظام های آموزشی موفق الگو برداری کنیم و اگر از حالت قدیمی مثل مشق شب و تکالیف در خانه و تست زدن بیرون بیایم، حتما فرزندان موفق تری پرورش خواهیم داد. تست زدن برای دانش آموزان هیچ سودی ندارد جز اینکه بعضی از موسسات آموزشی را تبدیل به مافیایی کرده برای سوء استفاده کردن از شرابط آموزشی غلط کشور .
بچه ها با همه این تست زنی ها و هزینه های زیادی که بر دوش خانواده می گذارند، امروز کنکور می دهند و فردا همه مطالب از ذهنشان بیرون میرود. حفظ کردن درس ها و تست زدن برای کنکور چندان نتیجه مطلوبی در یادگیری ندارد. در حقیقت چنین نظامی باید متحول شود و به جای مشق شب و تست زدن های بیهوده ، مهارت اساسی را برای زندگی کردن بیاموزند. یادگیری مهارت های اجتماعی عامل اعتماد به نفس فرزندان ماست . یاد میگیرند که متکی به کنکور ، دانشگاه و مدرک نباشند تا دنبال کار فقط در دستگاه های دولتی بگردند . با اتکاء به علم و دانش خود از پس زندگی و امرار معاش خود بر می آیند.
پیشنهاد این تحولات در کمیسیون اموزش داده شده و وزارت آموزش و پرورش با کارشناسان و صاحبنظران در خصوص تغییرات و بازنگری در نظام آموزشی کشور جلساتی را برگزار کرده است تا در مدارس و پایگاه های آموزشی ، آموزش حرفه و مهارت را در سرلوحه اقدامات قرار دهد و همچنین کمیسیون فرهنگی مجلس از معاونت های پژوهشی و آموزشی وزارتخانه این مطالبه را دارد تا تغییرات جدی در سیستم مدارس بوجود بیاید.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت