کد خبر : 48685 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۹ - ۲۳:۳۹

بنگاه‌داری بانک ها وبه دنبال آن تعارض منافع در بلند مدت موجب انجماد دارایی و در نهایت موجب ورشکستگی بانک ها می شود. در چنین اقتصادی انجماد دارایی ها همیشه وجود داشته و اخلال در سیستم اصلی و اساسی بانکداری و فرایند تامین مالی اقتصاد پیش می آید. درهمین رابطه با نمایندگان مجلس به گفت و گو نشستیم.

بانک برتر به نقل از راه مردم، طاهره نصیری- چرا در ایران بانک ها از این رسالت اصلی خود که تامین چرخه اقتصاد است، فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، فروشگاه،ارز و سکه ورود کردند؟

بهرام نیا نماینده نهاوند معتقد بود که بانک ها نوعی مهندسی معکوس را پیش گرفتند و در واقع به جای اینکه بحث اشتغال و رونق تولید را مهندسی کنند ،عملا باعث نابودی بخش خصوصی شدند. نقش حمایت از تولید و سرمایه گذاری را در دستور کار قرار ندادند.تنها به درآمد زایی خود فکر می کنند.

مجلس درجریان اسلامی نبودن بانک ها هست و میدانیم که در دریافت وام و پرداخت سود، هیچ ترازی وجود ندارد. باید اصلاحات بانکی به طور ریشه ای حل شود تا شاهد تغییرات مثبت در این زمینه باشیم.بانک ها باید به رسالت اصلی خود بازگردند و به دنبال تقویت چرخ اقتصاد کشور باشند. همچنین دست از سر بخش خصوصی بردارند .

این یکی از مطالبات نمایندگان و مردم از دولت و بانک مرکزی است.لازم به ذکر است که رفع کامل معضلات اقتصادی زمان بر است . سعی کردیم که در مجلس طرح هایی که مانع رونق تولید و خودکفایی است را حذف کنیم و قوانین جدیدی در تقویت نظام تولید تصویب کنیم. مجلس هم در پی این مطالبات است و طرح های جدیدی در دست اقدام دارد که انشالا با حمایت دولت و بانک مرکزی به سرانجام برسد.

علی اکبر کریمی نماینده اراک ،کمیجان وخنداب، دلایل بنگاهداری بانک ها را بدهی های وسیع دولت به بانک ها دانست و در ادامه افزود: یکی از دلایل بنگاه دار شدن بانک ها واگذاری برخی از شرکت های زیان ده به بانک ها در قبال دیون دولت بود. این معضل نه تنها در این دوره که در همه دولت های گذشته نیز وجود داشت. تسویه دیون دولت به بانک در قالب این واگذاری ها انجام شد. این رویه تبعات منفی به دنبال خود داشت و باعث بروز مشکلاتی از قبیل مدیریت نقدینگی ، سرمایه در گردش و نسبت های مالی و … شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت