کد خبر : 29209 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۸ - ۱۶:۵۵

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی در فرآیند اطلاع رسانی، همواره به دنبال شفاف سازی بوده است

41234

در پی انتشار مصاحبه حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور مبنی بر لزوم ارایه هر چه سریعتر اطلاعات مربوط به گیرندگان ارز بانک مرکزی با نرخ رسمی، ولی اله سیف ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: بانک مرکزی کلیه اطلاعات را به موقع اطلاع‌رسانی کرده است.

رییس کل بانک مرکزی در این مصاحبه کوتاه با تاکید بر این نکته که این بانک در  جریان اطلاع‌رسانی با هیچ محدودیت و فشاری روبرو نبوده است، خاطرنشان ساخت: ما با شفافیت کامل، اطلاعات لازم را اطلاع‌رسانی کرده­ایم و اخیراً نیز بنابر تقاضای دادستان محترم تهران، فهرست کامل کلیه ارزهای تامین شده، برای ایشان ارسال شده است. مع الوصف بنا بر ملاقاتی که با دادستان محترم کل کشور داشتم، این لیست امروز برای ایشان نیز ارسال شد.

سیف همچنین افزود: دادستان کل کشور یکی از اعضای فعال و موثر شورای پول و اعتبار است و از اقدامات اصلاحی بانک مرکزی به صورت جدی حمایت می کنند. ضمن آنکه با توجه به حضور مستمر ایشان در جلسات و مباحث مطروحه در شورا و نیز گزارش های تفصیلی که در اختیارشان قرار می گیرد، در جریان تصمیمات و سیاست گذاری ­ها قراردارند. خوشبختانه بانک مرکزی همانند همیشه، در این مورد نیز با شفافیت و دقت نظر عمل کرده است. نکته دیگری که در این فرصت کوتاه از ایشان سوال شد، روند رسیدگی به پرونده شکایت بانک مرکزی و تعاونی منحله موسوم به ثامن الحجج بود.

رییس کل در خصوص صدور قرار سنگین‌ترین وثیقه تاریخ ایران برای متهم نخست پرونده ثامن‌الحجج افزود: بانک مرکزی در دوره جاری با شناخت دقیق از بازار پولی و بانکی و مخاطرات موجود در آن، با جدیت تمام سامان دهی بازار غیرمتشکل پولی و مبارزه با فساد را در اولویت اول امور خود قرار داد و از همان روز نخست، اهتمام من و همکاران پرتلاشم در این بانک، حل قطعی معضل پیچیده و دامنه دار موسسات غیرمجاز بود.

رییس شورای پول و اعتبار همچنین افزود: مقابله با فساد سازمان یافته که ریشه در چند دهه گذشته دارد، بدون هرگونه اثرپذیری از موانع و سنگ اندازی ها استمرار داشته و در این  مدت، من و همکارانم بدون توجه به تبعات به راهمان ادامه داده ایم.

 

وی با ابراز خشنودی از ریشه‌کن شدن تمامی موسسات غیرمجاز شناخته شده تاکید کرد: خداوند متعال را شاکرم که در این مسیر به ما توفیق داد تا در برابر فشار و تهدیدها ایستادگی کرده و یکبار برای همیشه این مخاطره بزرگ را از پیش رو برداریم.

سیف که ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی را نقطه عطفی در تاریخ بانک و بانکداری کشور می‌داند، افزود:‌ امروز  به حول قوه الهی، ریشه‌های این فساد در حال خشکیدن است. رییس کل بانک مرکزی در پایان خاطرنشان ساخت: گرچه در جریان ساماندهی‌غیرمجازها متحمل آسیب‌های جدی نیز شدیم ولی این‌ جراحی بزرگ و پُرهزینه با تاکیدات مقام معظم رهبری مدظله العالی  و با حمایت رییس جمهور محترم و مساعدت قوه قضاییه، نهادهای امنیتی و انتظامی صورت گرفت که این همراهی ­ها شایسته قدردانی است چون اگر این عمل به سالیان بعد موکول می­شد، تبعات و اثرات جانبی منفی آن به مراتب بیشتر بود. البته در آخرین مرحله، تصمیم گیری های به جا و به هنگام نمایندگان محترم سه قوه  و تاییدات سران محترم قوا بسیار موثر و راهگشا بوده است.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت