کد خبر : 45337 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۱۴:۵۹

بخش های مرتبط با کاغذ از جمله رسانه های مکتوب و روزنامه ها این روزها با کمبود و گرانی کاغذ دست و پنج نرم می کنند که گفته می شود تامین نشدن ارز مورد نیاز برای واردات، مهم ترین عامل این بحران است.

بانک برتر، بحران کمبود و گرانی کاغذ، دامن صنعت چاپ و رسانه های مکتوب را گرفته است؛ روزنامه ها و مجلات کوچک مدتها بود که از بحران کاغذ نالان بوده و ناچار به کاهش سطح فعالیت های خود شدند، اما به تازگی بحران کاغذ، روزنامه های بزرگ را نیز درگیر کرده است.
بر این اساس، روزنامه های ایران و همشهری اعلام کرده اند که از شمار صفحات خود کاسته و چاپ برخی ضمیمه ها را متوقف کرده اند.
درباره چرایی این بحران، به عوامل مختلفی اشاره می شود که از جمله آنها می توان به بحران ارزی و تامین نشدن ارز مورد نیاز واردات کاغذ اشاره کرد.
در این راستا، «حسن نمکدوست» روزنامه نگار باسابقه در حساب توئیتری خود نوشت: از ۱۰۰ هزار تن کاغذ روزنامه که کارگروه کاغذ با واردات آن موافقت کرده فقط ارز ۱۱ هزارتن تامین شده و در عمل تنها چهار هزار تن کاغذ روزنامه از مسیر کارگروه وارد کشور شده است. بخش مهمی از آتشی که به جان مطبوعات افتاده و آن‌ها را اسیر شبکه واسطه‌ها کرده نتیجه این امر است.
برای پیگیری این موضوع خبرنگار ایرنا به سراغ کارگروه ساماندهی کاغذ و گزارش های منتشر شده این کارگروه رفت.

** آخرین جزییات تخصیص و تامین ارز برای واردات کاغذ
بر اساس گزارش ۲۹ بهمن ۹۷ کارگروه ساماندهی کاغذ که در اختیار خبرنگار ایرنا قرار گرفت، تا تاریخ مورد نظر، تقاضاهای مربوط به واردات ۲۳۳ هزار و ۳۰۵ تن کاغذ به ارزش ۲۳۵ میلیون ۸۱۴ هزار دلار در کارگروه ساماندهی کاغذ مورد تایید قرار گرفته است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز واردات ۱۵۳ هزار و ۳۲۵ تن کاغذ به ارزش ۱۵۳ میلیون و ۴۲۴ دلار کاغذ را تایید کرده است.
برای واردات ۵۷ هزار و ۵۷۹ تن کاغذ به ارزش ۵۹ میلیون و ۳۹۹ هزار دلار، ارز تخصیص داده شده اما ارز مورد نیاز ۲۳ هزار و ۴۴۳ تن کاغذ به میزان ۲۳ میلیون و ۱۶۱ هزار دلار تامین شده است.
همچنین تا تاریخ مورد نظر هشت هزار و ۶۵۲ تن کاغذ به ارزش هشت میلیون و ۶۱۶ هزار دلار وارد کشور شده و هشت هزار و ۴۸۵ تن کاغذ به ارزش هشت میلیون و ۴۵۹ هزار دلار از گمرک ترخیص شده است.

** شکاف عمیق تقاضا با واردات کاغذ
مقایسه این آمارها به خوبی شکاف عمیق میان تقاضای بازار و میزان واردات را به خوبی نشان می دهد؛ از ۲۳۳ هزار و ۳۰۵ تن کاغذ درخواست شده تنها برای ۲۳ هزار و ۴۴۳ تن تامین ارزی صورت گرفته و در این میان تنها هشت هزار و ۴۸۵ تن وارد کشور شده است.
به نظر می رسد سریعترین راهکار برای رفع بحران کاغذ که به بحران در صنعت چاپ و فعالیت های رسانه ای منجر شده، شتاب گرفتن روند تخصیص و تامین ارز برای واردات توسط نهادهای ذیربط است.

مطالب مرتبط

نظر شما

پربازدید ترین ها

آخرین اخبار

طراحی سایت